Belediye İş Sendikası Aydın Şubesi’nin Efeler Belediyesi’nde çalışan işçilerin, Efeler Belediyesi yönetimi tarafından baskıyla yandaş Disk - Genel iş sendikasına üye yapıldığını belirten Belediye - İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman “Belediye İş tüm baskı ve tehditlere, zorbalıklara rağmen toplu sözleşme yetkisinin sona erdiği son güne kadar, işçinin hak ve menfaatine korumakta kararlıdır” dedi.

KÜÇÜK POLİTİK HESAPLAR DEĞİL ÜYELERİMİZİN HAKKI İÇİN VARIZ

1300 Şirket çalışanı, 168 kadrolu olmak üzere toplam 1468 Belediye İş Sendikası Aydın Şube üyesinin Efeler Belediyesi’nde büyük bir özveri ile çalıştığını belirten Belediye İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman “ İlkemiz her zaman, her koşulda üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumaktır.  Aydın Efeler Belediyesi ile Sendikamız arasında 15.06 2020- 14.06.2023 yıllarını kapsayan toplu sözleşme devam ederken, üyelerimizin işveren baskısıyla Sendikamızdan istifaya, yandaş DİSK/Genel İş Sendikasına üye olmaya zorlanmıştı. Ülkemizde kesintisiz devam eden hayat pahalığı, yüksek enflasyon ve yaklaşan seçimler nedeniyle iktidar Ocak 2023’te işçiye yasal olarak ödenebilecek en düşük ücret tutarı olan asgari ücreti artırınca doğal olarak enflasyon artışı öncesi yapılan toplu sözleşmelerdeki ücretler düşük kalmış, ek protokollerle artış yapmak zorunlu hale gelmiştir. Sendikamızın imzaladığı tüm ek protokollerde, Sendikamızın önceliği, küçük politik hesaplar değil, üyelerimizin hak ve menfaatlerine geliştirmek olmuştur” dedi.

İŞÇİNİN HAKKINI İPOTEK KOYACAK EK PROTOKOLE İMZA ATMADIK

Belediye İş Sendikası ile Efeler Belediyesi arasında ek protokol için yapılan görüşmelerde Belediye yönetiminin imzalanacak protokole “Daha sonra yapılacak toplu iş sözleşmesinde dikkate alınması ve gerekirse mahsup edilmek üzere “ ibaresinin kendilerine dayatıldığını belirten Yaman “ Çalışan tüm işçilerimiz adına bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunun anlamı 15 Haziran 2023 tarihinde imzalanacak toplu sözleşmeye ipotek koymaktır. Bunun işçinin bir cebine konulan paranın alınması anlamına geleceğine Efeler Belediyesi yönetimine belirterek, böyle bir protokole imza atmayacağımızı, bu dayatmanın yer almadığı yeni bir protokolü imzalayacağımızı söyledik. Sendikamızın üyesi olsun olmasın ek protokol görüşmelerindeki emek ve emekçiden yana ilkeli tavrı karşısında Efeler Belediye yönetimi yandaş Genel İş Sendikasını ve tetikçilerini Sendikamıza karşı algı yaratma, tetikçilik yapmak için kullanılmıştır” diye konuştu.

BASKILARA RAĞMEN TOPLU SÖZLEŞMENİN SON GÜNÜNE KADAR İŞCİMİZİN YANINDAYIZ

Sendikacılıktan, toplu sözleşmeden, işçinin hakkından, hukukundan habersiz bir takım zavallılara rağmen Sendikalarının Sendikal ilkelerinden taviz vermediğini vurgulayan Yaman “Çaresiz kalan Efeler Belediye yönetimi çaresizce 15 Haziran 2023 sonrası yapılacak toplu sözleşmeyi ipotek altına alan maddeyi kaldırdığı gibi, Belediye İş’in kararlı tutumu karşısında mevcut yevmiyeye ilave edilecek 100 TL’yi 125 TL’ye çıkarmak zorunda kalmıştır. Belediye İş tüm baskı ve tehditlere, zorbalıklara rağmen, toplu sözleşme yetkisinin sona erdiği son güne kadar, işçinin hak ve menfaatine korumakta kararlıdır. Ek protokolle elde edilen tüm haklar, dirençle, akılla, deneyimle ve Sendikacılık tecrübesi ile elde edilmiştir.  Efeler Belediye emekçilerine hayırlı, uğurlu olsun, iyi günlerde harcasınlar.  Ancak yaşanan bu süreç göstermiştir ki, Efeler Belediye İşçileri önümüzdeki toplu sözleşme sürecinde Belediye yönetiminin oyuncağı olan Genel İş yüzünden hak kaybına uğrayacaktır” ifadelerine kullandı.

Kuşadası’nda hırsızlara geçit yok Kuşadası’nda hırsızlara geçit yok

belediye iş sendikası