• BIST 107.284
 • Altın 151,606
 • Dolar 3,6790
 • Euro 4,3207

  Dünyayla yine dalga geçti

  26.05.2009 09:08
  Dünyanın en baskıcı rejimlerinden biri olan Kuzey Kore dün bir kez daha Asya’da büyük bir gerilimin fitilini ateşledi
  Dünyayla yine dalga geçti
  Dünyayla yine dalga geçti Dünyayla yine dalga geçti Dünyayla yine dalga geçti

  Kuzey Kore lideri Kim Jong Il, nükleer programı için dünyanın tüm baskılarına rağmen Hiroşima"ya atılan atom bombası büyüklüğündeki bir nükleer bombayı test amacıyla patlattı. Patlamanın şiddetiyle Asya 4.7"lik depremle sarsıldı. Yetmezmiş gibi Japonya"yı vurabilecek 3 füze denemesi de yaptı

  Dünyanın en baskıcı rejimlerinden biri olan Kuzey Kore dün bir kez daha Asya"da büyük bir gerilimin fitilini ateşledi. 2006"da ilk nükleer denemesini yaptığı zaman başta ABD olmak üzere Rusya, BM ve AB"nin şiddetli tepkilerine maruz kalarak müzakere masasına oturmayı kabul eden K.Kore lideri Kim Jong Il, pazarlıkların başarısızlıkla sonuçlanmasından hemen sonra en tehlikeli kartı oynadı. Kuzey Kore, önceki denemesinden 20 kat daha büyük olan (20 kiloton) ve ABD"nin İkinci Dünya Savaşı"nda Hiroşima (22 kiloton) ve Nagazaki"ye (15 kiloton) attığı atom bombalarının gücündeki yeni bir bombayı test etti. Ülkenin dağlık bölgesi P"unggye-yok Kilju"da gerçekleştirilen kontrollü patlama sırasında ortaya çıkan sarsıntı, Asya"daki sismoloji merkezleri tarafından 4.7 büyüklüğünde bir deprem olarak kaydedildi. Yerin 10 kilometre altında gerçekleşen patlamanın etkisi Çin"de dahi hissedildi. K. Kore sınırında alarm sirenleri çaldı ve oteller deprem korkusuyla boşaltıldı. Kuzey Kore"nin denemeden yaklaşık 1 saat önce ABD"ye yeni bir nükleer deneme yapacağını bildirdiği, ancak tüm uyarılara rağmen bunu iptal etmeyi reddettiği açıklandı.

  8 atom bombası var

  “Başarılı bir deneme” olarak nitelendirilen nükleer patlamanın hemen ardından Asya"da tam bir panik havası egemen oldu. Borsalar düştü, para birimleri değer kaybetti. Ancak Kuzey Kore yönetimi bu panik havası sırasında bir hamle daha yaparak 130 kilometre menzilli 3 füze denemesini de gerçekleştirdi. Füzenin menzili içinde kalan Japonya"nın tepkisi, “Gereken cevap verilecek” oldu.

  Kuzey Kore"nin 2006"da gerçekleştirdiği nükleer denemede bir kilotonluk bir bomba patlatılmış, ardından çok ağır BM yaptırımlarının gelmesi sonrasında Kim Jong Il müzakere masasına oturmak zorunda kalmıştı. Şubat 2007"de Kuzey Kore, silah programını alacağı yardımlar karşılığında sonlandırmayı kabul etti. Ancak aradan geçen 2 yıllık süre zarfında oyalama taktiği uyguladı ve sahip olduğu 6-8 nükleer bombadan vazgeçmeyi reddetti. Halen Kuzey Kore"nin elinde 6 adet daha atom bombası yapabilmesine olanak sağlayacak plütonyum stoğu olduğu sanılıyor.

  ABD: Dünyaya meydan okuyor

  ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore"yi yeni füze denemeleriyle dünyaya meydan okumak ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı. Obama, Kuzey Kore"nin “dünyaya düşüncesizce meydan okuduğunu” belirtti: “Bu denemeler ciddi bir tehdittir. Kuzey Kore"nin nükleer silah geliştirme girişimleri ve balistik füze programı, uluslararası barış ve güvenlik için tehdit oluşturmaktadır.” İşte diğer tepkiler:

  FRANSA: Kuzey Kore"ye karşı yaptırımların artırılması konusunu BM Güvenlik Konseyi"ndeki muhataplarımızla görüşeceğiz.

  JAPONYA: BM Güvenlik Konseyi"nden, Kuzey Kore"nin nükleer denemesinin kınanması yönünde bir karar almasını isteyeceğiz.

  RUSYA: Kuzey Kore"nin bir nükleer patlama gerçekleştirdiği haberlerinden endişe duyduk.

  İNGİLTERE: Bu, BM"nin Kuzey Kore ile ilgili 2006 tarihli kararının ihlalidir.

  20 bin filmlik Hollywood koleksiyonu var

  DünyanIn en korkulan liderleri arasında gösterilen 67 yaşındaki Kim Jong İl, Kuzey Kore medyası tarafından ülkeyi “bir dünya gücüne dönüştüren kahraman” olarak nitelendiriliyor. Babasının ölümünden sonra başkanlık koltuğuna oturan Kim, 1994"ten beri dünyanın Stalinist rejimle yönetilen ender ülkelerinden Kuzey Kore"nin başında. 1 karısı 2 metresi olduğu belirtilen Kim"in 4 meşru, 13 de gayrimeşru çocuğu var. Kuzey Kore lideri, Amerika"yı “en büyük düşman” olarak nitelendirse de aslında tam bir Hollywood tutkunu. 20 bin kaset ve DVD"den oluşan film koleksiyonunun tamamına yakını Amerikan filmlerinden oluşuyor. Kim"in basketbol maçlarına da büyük ilgi duyduğu ve NBA maçlarını hiç kaçırmadığı belirtiliyor. Kuzey Kore lideri, Fransız Hennessy konyaklarıyla Mercedes otomobillere tutkun. Kore medyasına göre Kim; golf, tenis, yüzme gibi sporlarda da rekorları alt üst edebilecek kadar sportif.

  Kuzey Kore en kapalı ülke

  * İkinci Dünya Savaşı"nı takip eden kaos ortamında, 1948 yılında doğan komünist Kuzey Kore, dünyanın dışa en kapalı ülkesi.

  * Sadece rejim propagandası yapan devlet televizyonu ve radyosunun yayın yaptığı Kuzey Kore"de, halkın sıkıntılarına ilişkin haber yayınlamak yasak. İnternet ve yabancı kanalları engellemek için yayın bozucular ülkenin her yerinde mevcut.

  * 200 bin siyasi tutuklunun bulunduğu ülke sistematik olarak insan hakları ihlaliyle suçlanıyor.

  * 23 milyon nüfuslu Kuzey Kore"de 1990"lı yıllardan bu yana 2 milyon kişi, ekonomik darboğaz ve yaşanan yiyecek kıtlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Milyonlarca kişi sadece dış yardımlarla yaşamını sürdürebiliyor.

  BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

  Türkiye, K.Kore"yi kınadı

  BİRLEŞMİŞ Milletler Güvenlik Konseyi, olağanüstü toplanarak Kuzey Kore"nin dünkü nükleer denemesini görüştü. Saat 23.00"de yapılması planlanan toplantı, Güvenlik Konseyi"nin 5 daimi üyesi ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya ile Japonya ile Güney Kore"nin aralarında yaptığı danışma toplantısı yüzünden yarım saat gecikmeli başladı. BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore yaptırımlar komitesi dönem başkanı Türkiye"nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer denemenin Kuzey Kore"nin dünyadaki tecridini daha da güçlendireceğini ve Türkiye"nin de nükleer denemeyi kınadığını belirtti.

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim