Avrupa, Ortadoğu ve Kızıldeniz’de artan gerilimler sonrası birçok ülke savunma sanayi alanındaki projelerine hız verdi. Özellikle havacılıkta 5. Nesil, 6. Nesil teknolojiler öne çıkıyor.

Türkiye yaptığı SİHA/İHA’lar ve son olarak 5. Nesil savaş uçağı KAAN’ın uçuşuyla dünya pazarında zirveye yükseliyor. KAAN'ın ilk uçuşunda 2 bin 440 metre irtifaya çıkarak saatte 425 kilometre hıza ulaştığı ve 13 dakika havada kaldığı aktarıldı. F-35, SU-57 ve F-22 gibi uçaklara rakip olacak KAAN Türkiye’yi dünyanın en güçlü orduları listesinde ileriye taşıyor.

ABD merkezli internet sitesi Global Firepower, dünyanın en güçlü hava kuvvetleri 2024 listesini açıkladı. Listede birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye'nin sıralaması yükseldi.

UÇAK - 2. Resim

İşte dünyanın en güçlü hava kuvvetleri ilk 20 sıralaması:

1-    ABD
2-    Rusya
3-    Çin
4-    Hindistan
5-    Güney Kore
6-    Japonya
7-    Pakistan
8-    Mısır
9-    Türkiye
10-    Fransa
11-    Kuzey Kore
12-    Suudi Arabistan
13-    İtalya
14-    Tayvan
15-    Birleşik Krallık
16-    Yunanistan
17-    Brezilya
18-    Almanya
19-    İsrail
20-    Cezayir

UÇAK - 3. Resim

Türkiye 5. nesil uçak üreten ender ülkeler arasında yerini sağlamlaştırdı. Kaan'ın özel boyası ve tasarımı, radar izini düşürerek dikkat çekiyor.

TEKNOLOJİ HARİKASI BİR UÇAK

Kaan, yüksek teknolojilere sahip bir uçak olarak öne çıkıyor. Yerli üretim AESA radarı sayesinde yüzlerce kilometre ötedeki hedefleri takip edebiliyor, süper seyir özelliği ve süper itki sistemiyle üstün performans sergiliyor. Ayrıca, kaska monteli nişangah ve elektro-optik hedefleme sistemi gibi son teknoloji özelliklerle donatılmış durumda.

UÇAK - 4. Resim

TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından yürütülen yerli motor geliştirme çalışmalarıyla Kaan'ın tamamen yerli motorlarla çalışması hedefleniyor. Bu sayede, uçağın yerli ve milli bir yapıya sahip olması sağlanacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil yerli savaş uçağı KAAN'ın 6. Nesil olması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yaz yurda erken geldi: Sıcaklıklar 30 dereceye dayanacak Yaz yurda erken geldi: Sıcaklıklar 30 dereceye dayanacak