İklim değişikliği, yükselen fiyatlar, yüksek faiz oranları ve güçlü enflasyondan oluşan koşulların yarattığı güçlü fırtına son aylarda zeytinyağı değer zinciri boyunca etkisini gösterdi.

İspanya'da iki yıl üst üste yaşanan kavurucu sıcaklar zeytin hasadını sınırladı. Bu durum hem tüketicileri hem de sektör yetkililerini şaşkına çevirecek boyutta bir fiyat artışına neden oldu.

İspanya dünya zeytinyağı üretiminin yüzde 40'ından fazlasını gerçekleştiriyor. Bu da İspanya’yı fiyatlar için küresel bir referans haline getiriyor.

Deoleo'nun satış müdürü Miguel Angel Guzman, konuya dair CNBC'ye e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, "Sektör tarihindeki en zor anlardan biriyle karşı karşıyayız. Güçlü enflasyon ile birlikte yüksek faiz oranları ve kuraklık döngüsü nedeniyle miktar ve kalite açısından olumsuz zeytinyağı hasat tahminleri fiyatların önemli ölçüde artmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

İspanya'nın Endülüs bölgesindeki sızma zeytinyağı fiyatları Ocak ayında kilogram başına 9,2 euro (9,84 dolar) ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Daha sonra ise fiyatlar Mart ve Nisan aylarındaki faydalı yağmurlar nedeniyle bir miktar geri çekildi.

Papa, "Tanrı'nın influencer'ını" aziz ilan edecek Papa, "Tanrı'nın influencer'ını" aziz ilan edecek

Guzman, "2024/2025 hasadının olası hacimlerini öğrenene kadar önümüzde hala aylar var ve o ana kadar fiyatlar dalgalı olmaya devam edecek. Bu arada sektörün köklü bir dönüşüme ihtiyacı var” dedi.