banner158

Venezuela'da Edgar Zambrano gözaltına alındı

Venezuela'da muhalif Ulusal Meclis (AN) Birinci Başkan  Yardımcısı Edgar Zambrano, 30 Nisan'da başarısızlıkla sonuçlanan askeri kalkışma  girişiminde rol aldığı gerekçesiyle Venezuela istihbaratı tarafından göz altına alındı. Yüksek mahkeme, 3 AN milletvekili hakkında da hukuki süreç başlattı.

Venezuela'da Edgar Zambrano gözaltına alındı

Venezuela'da başarısız darbe girişimine katılan muhalif  Ulusal Meclis (AN) Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano göz altına alındı.   

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden AN Başkanı Juan Guaido'nun 30  Nisan'da bir grup askerle başkent Caracas'ta başarısızlıkla sonuçlanan askeri ve  sivil darbe girişiminde rol alan muhalif AN üyelerine yönelik ilk göz altı  gerçekleşti.

 Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesinin (TSJ) hukuki süreç başlattığı 10  isim arasında bulunmayan Zambrano, Bolivarcı Ulusal İstihbarat Servisi (SEBIN)  ajanları tarafından göz altına alındığını sosyal medya hesabından yaptığı  açıklama ile duyurdu.

Aracından inmeyi kabul etmeyen Zambrano'nun SEBIN ajanları tarafından  bulunduğu araba ile birlikte göz altına alındığı öğrenildi.

Devlet nezdindeki yetkili yasama organı Kurucu Meclis (ANC) Başkanı  Diosdado Cabello da devlet televizyonu VTV'de kendi sunduğu programda,  Zambrano'nun tutuklandığını "Biraz önce 30 Nisan'daki darbe girişiminin  liderlerinden bir yakalandı." ifadeleri ile doğruladı.

Zambrano'nun TSJ'nin, dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istediği 10  milletvekili arasında olmadığını belirten Cabello, "Hepsi (askeri kalkışma  girişiminde) açıkça görüldü. Bunlar için dokunulmazlık kaldırılmasına, yargılama  izni verilmesine dahi gerek yok." değerlendirmesinde bulundu.

3 AN milletvekili hakkında da hukuki süreç

Öte yandan, TSJ daha önce hukuki süreç başlattığı 7 AN milletvekiline  3 ismi daha ekledi.

Freddy Francisco Superlano Salinas, Sergio de Jesus Vergara Gonzales  ve Juan Andres Mejia Szilard'ın da diğer 7 milletvekili gibi "Vatana ihanet,  komplo, isyana teşvik, sivil isyana teşvik, suç işlemek için örgüt kurmak, yetki  gasbı, kamuyu yasalara uymamaya teşvik etmek ve nefret suçu işlemek" gibi  suçlardan yargılanması hedefleniyor.

Haklarında TSJ tarafından hukuki işlem başlatılan ilk 7 milletvekili  Henry Ramos Allup, Luis German Florido, Marianela Magallanes Lopez, Jose Simon  Calzadilla Peraza, Andres Enrique Delgado Velazquez, Amerigo De Grazia ve Richard  Jose Blanco Delgado'nun dosyaları ANC'de kısa sürede kabul edilmişti.

ANC, TSJ'nin talebi üzerine önce dokunulmazlıkları kaldırdığı  milletvekillerinin yargılanmasına da izin vermişti.

Söz konusu 7 milletvekilinden biri olan Marianela Magallanes ise  eşinin İtalyan vatandaşı olmasından dolayı dün İtalya'nın Caracas Büyükelçisinin  evine kaçmıştı.

Aylardır büyük bir siyasi kriz içinde bulunan Venezuela'da muhalefet,  30 Nisan'ın ilk saatlerinde askeri ve sivil bir darbe girişiminde bulunmuş ve  başarısız olmuştu.

Guaido ve ev hapsini ihlal ederek La Carlota Hava Üssü'nün  karşısındaki Altamira Köprüsü üzerine gelen muhalif lider Leopoldo Lopez, bir  grup askerle Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmek istemiş ve halkı sokağa  çağırmıştı. Muhalifler, bu çağrı üzerine ülkenin birçok kentinde sokağa çıkmış,  protestolar daha sonra özellikle Caracas'taki La Carlota etrafında şiddet  eylemlerine dönüşmüştü.

Maduro taraftarlarının da sokağa çıkarak devlet başkanlığı sarayı  Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda, Lopez önce Şili ardından İspanya  Büyükelçiliğine kaçmış, Guaido ise video mesajla ortaya çıkmış ve halkı yeniden  sokağa çağırmıştı.

Guaido, 23 Ocak'ta kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş, ABD başta  olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 08:42
banner192