banner4
banner23

Tarihi yenilgi manşetlerde! İngilizler  Avrupa'yı Brexit kaosuna attı

Tüm kıtadaki gazeteler oylamayı manşetten verdi, 'May'ın ezici mağlubiyeti, Brexit krizini keskinleştiriyor', 'Brexit, May uçurumun kenarında', 'May İngiltere tarihinin en büyük hükümet yenilgisinden sonra güvensizlik oylamasını bekliyor' ve 'İngiliz başbakanının en büyük yenilgisi' başlıkları atıldı.

Tarihi yenilgi manşetlerde! İngilizler  Avrupa'yı Brexit kaosuna attı
banner19

Avrupa basını, İngiliz Parlamentosunun, hükümetin Avrupa  Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını reddetmesini, İngiltere Başbakanı  Theresa May için tarihi bir yenilgi olarak görürken, sürecin belirsizliğe girdiği  değerlendirmesinde bulundu. 

Avrupa gazeteleri, dün yapılan Brexit oylamasına manşet ve  sayfalarında geniş yer verdi. Sonucun ne anlama geldiği değerlendirilen  haberlerde, olası senaryolar da sıralandı.

Almanya'da yayımlanan Bild gazetesi, "İngilizler Avrupa'yı Brexit  kaosuna attı" başlıklı haberinde, İngiltere Başbakanı May'in tarihi bir yenilgi  aldığı belirtti.

May'in parlamentodaki oylamada "kesin bir şekilde" başarısız olduğuna  vurgu yapılan haberde, "Sonuç 202 evet, 432 hayır oyu. Sayılara göre İngiliz  demokrasi tarihinin en büyük başarısızlığı" değerlendirmesinde bulunuldu.  Haberde, 29 Mart'taki Brexit tarihinin de sallantıda olduğu yorumu yapılarak,  Londra'nın AB'den bu tarihin ertelemesini isteyebileceği kaydedildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi de "Bir İngiliz hükümetinin yaşadığı en  açık yenilgi" başlığını attığı haberde, parlamentonun Başbakan May'e yaşattığı  ağır yenilginin kaotik bir Brexit süreci riskini artırdığı belirtilerek, AB'nin  karardan hayal kırıklığı yaşadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de "Westminster yenilgisi"  başlığını tercih ederek, İngiliz hükümetinin modern dönemde bu şekilde hiç  yenilmediği yorumu yapıldı.

"Demokrasinin vahim durumu" başlığını kullanan Tagesspiegel  gazetesinin haber-yorumda da İngiltere'nin AB'den ayrılıp ayrılmayacağı ve nasıl  ayrılacağının hala belli olmadığı ifade edildi.

Fransa

Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi, "Brexit: Theresa May'ın planı  reddedildi" başlığıyla verdiği haberde, "Başbakan için en kötü aşağılama"  ifadeleri kullanıldı. Brexit'in geleceğinin May ile ana muhalefetteki İşçi  Partisi lideri Jeremy Corbyn'in elinde olduğu belirtilen haberde, May'in yönünü  Brüksel'e çevireceğine işaret edildi.

"Anlaşmanın reddedilmesinden sonra, May hükümetinin ve Brexit'in  geleceği her zamankinden daha belirsiz" başlığını kullanan Le Monde gazetesi,  oylamanın May için "acı veren bir yenilgi" olduğunu yazdı. May'in bundan sonraki  siyasi geleceğinin belirsiz olduğuna vurgu yapılan haberde, İngiltere'de  siyasette ve Brexit ile her durumda artık her şeyin mümkün olduğu kaydedildi.

Le Parisien gazetesi ise "Brexit: Theresa May için acı bir yenilgi"  başlıklı haberinde, oylamadan önce anlaşmanın reddedileceğini öngören İngiliz  basınının yanılmadığını belirtti.

İspanya

İspanya'da yayımlanan El Pais, "May'ın ezici mağlubiyeti, Brexit  krizini keskinleştiriyor" manşetini kullanarak, İşçi Partisi liderinin sunduğu  güvensizlik önerisinin bugün oylanacağını ve İngiliz hükümetinin gelecek  pazartesi alternatif bir proje sunacağını yazdı.

Gazetenin analiz bölümünde de "İngiltere Başbakanı Theresa May'in  parlamentoda son yüzyılın en büyük felaketini yaşadığı ancak gerek İngilizler  gerekse Avrupalılar için tarihi günlerin yaşanacağı yeni yenilgilerin  gelebileceği" vurgulandı. Analizde "Belirsizlik, acı ve kin duygularını besleyen  üç kötü ruh, Brexit sorunu çözülmedikçe her geçen gün büyüyecek." yorumunda  bulunuldu.

El Mundo gazetesi, "May'i küçük düşüren bir yenilgi Brexit'i  belirsizlikte bırakıyor" ifadesini manşetine çıkardı. Gazete, İngiltere  parlamentosunun Brexit anlaşmasına "hayır" demesi sonrasında, oylamayı 4 ay daha  ertelemek, İngiltere'de erken seçim, üç gün içinde May'in bir B planı sunması,  Brexit için İngiltere'de ikinci referandum gibi ihtimallerin ortaya çıktığını  hatırlattı.

La Lavanguardia gazetesi de "Ezici bir çoğunluk May'in Brexit'ini  gömüyor" ifadesini manşetinden verdi. Editör yazısında, İngiltere  parlamentosundaki oylamanın sonucu "Hiç kimseyi şaşırtmayan acil bir durum"  olarak tanımlanarak, AB'nin Londra'dan açıklama beklerken diğer yandan daha  kötüye hazırlandığı vurgulandı.

İtalya

La Repubblica gazetesi, "Brexit, May uçurumun kenarında" ifadesini  manşetine çıkartarak, "İngiltere parlamentosunun Brexit'e hayır demesinin  ardından öyle görülüyor ki başlangıç noktasına geri dönüldü. Bir çok hipotez  ortalıkta dolaşıyor ama hiçbir kesinlik yok. Artık her şey olabilir." yorumunda  bulundu. Gazetede yapılan analizlerde, Brexit ve göç gibi sorunlarla AB'nin adım  adım uçurumun eşiğine sürüklendiği ve milliyetçilere rehin düşmek üzere olduğu  savunuldu.

Corriere della Sera da "Brexit anlaşması reddedildi. Şimdi ne olacak?"  sorusunu sorarak, ilk aşamada May'in yeni bir anlaşma taslağı sunacağı ancak  hangi maddeleri değiştireceğinin belirsiz olduğunu yazdı. Gazete, İngiltere ve  AB'yi tüm senaryoların olabileceği bir belirsizliğin beklediğinin altını çizdi.

Avusturya

Avusturya Devlet Televizyonu ORF, İngiliz parlamentosunda yapılan  oylamaya ilişkin gelişmeleri canlı bir şekilde aktarırken, oylama sonucunu "May  için büyük yenilgi" ifadeleriyle izleyicilerine duyurdu.

İngiltere'nin yakın siyasi tarihinde herhangi bir hükümetin bu ölçüde  bir hezimet yaşamadığı anımsatılan haberde, İşçi Partisi lideri Corbin'in önerisi  doğrultusunda May'e yönelik  güven oylaması yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Avusturya'nın sağ, liberal görüşlü gazetesi Kurier ise May'in  parlamentoda yaşadığı hezimetin ardından "ülkede gerginlik ve belirsizliğin  hakim" olduğunu belirtti.

AB'nin kurulduğu günden itibaren karşılaştığı en büyük sorun olarak  gösterilen Brexit sürecinin planlara göre martta başlamasının öngörüldüğünü  hatırlatan gazete, "Brexit sürecinin kaosa dönüşmeden nasıl ilerleyeceğine  ilişkin kimsenin bir fikri yok." yorumunda bulundu.

Die Presse gazetesi ise anlaşmanın parlamento tarafından  reddedilmesinin May'i çok zor bir duruma düşürdüğüne işaret ederek, muhalefet  başta olmak üzere, parti içi birçok kişinin de "May'e başkaldırdığını" vurguladı.

Hollanda

Kamu yayın kuruluşu NOS, internet sitesinde "İngiliz Parlamentosu  Brexit anlaşmasını reddetti, May için tarihi bir yenilgi" başlığını kullandığı  haberinde, sonucun İngiltere Başbakanı May için hezimete uğradığı anlamına  geldiğini belirtti.

"May için tarihi yenilgi, fakat henüz yerinde duruyor" başlığını atan  NRC gazetesi de May'in anlaşmasının beklenilenden daha fazla bir oyla  reddedildiğini fakat görevini bırakmasının henüz belli olmadığını yazdı.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasına 73 gün kala, May'in Brexit  anlaşmasının ezici bir çoğunlukla reddedildiğini kaydeden gazete, Başbakanın yeni  bir plan bulmadan önce çarşamba günü koltuğu için mücadele etmesi gerektiğini  aktardı.

De Volkskrant gazetesi de "May İngiltere tarihinin en büyük hükümet  yenilgisinden sonra güvensizlik oylamasını bekliyor" başlığıyla, Parlamentonun,  May'in Brexit anlaşmasını tamamen tahrip ettiği yorumunu yaptı.

İngiltere tarihinde hiç bir hükümetin böylesine büyük bir yenilgiye  uğramadığına dikkat çekilen haberde, bunun Corbyn'in güvensizlik oylaması sunması  için yeterli olduğu kaydedildi.

Belçika

Belçika'nın Flamanca gazetelerinden Het Laatste Nieuws, "İngiliz  Başbakanının en büyük yenilgisi" başlığıyla verdiği haberde, parlamentonun  beklendiği gibi May'in AB ile imzaladığı Brexit anlaşmasını reddettiği  belirtilerek, May'in önündeki çeşitli senaryolar sıralandı.

De Morgen gazetesi ise İngiltere'deki gelişmeleri "Avam kamarası  Brexit anlaşmasını iptal etti: en az 432 milletvekili karşı oy kullandı"  başlığıyla gördü.

Söz konusu anlaşma için Brüksel ve Londra'nın iki yılı aşan bir  süredir müzakereler yürüttüğü anımsatılan haberde, söz konusu oy farkının  İngiltere'de 1924'ten beri yaşanan en büyük mağlubiyet olduğu ifade edildi.

Haberde, Avam kamarasının son durumda "May'e sadıklar", "sert Brexit",  y"eni halk oylaması" ve "yumuşak Brexit" gruplarına bölündüğü belirtildi.

Fransızca yayın yapan Le Soir gazetesi ise "Brexit: İngiliz  milletvekilleri büyük ölçüde taslak anlaşmayı reddetti" başlıklı haberinde,  May'in başarısızlığının yanı sıra Avrupa siyasilerinin Brexit oylamasına  tepkilerine uzun biçimde yer verildi.

Macaristan

Macaristan'ın en çok okunan siyasi günlük gazetesi Nepszava,  İngiltere'deki oylamanın sonucunu "İngiliz parlamentosu May'in Brexit  anlaşmasını reddetti" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Haberde, oylamadaki sonucun İngiltere'de bugüne kadar yönetimde  bulunan hükümetler arasındaki en büyük mağlubiyet olduğu vurgulandı.

"Brexit: Londra'da parlamento çıkış şartlarını içeren anlaşmayı  reddetti" başlığını kullanan Magyar İdök gazetesi de aralıkta oylanması gereken  anlaşmanın ocağa ertelenmesine rağmen milletvekillerinin ikna edilemediğini  yazdı. Haberde, İşçi Partisi'nin oylamanın hemen ardından May hükümeti için  güvensizlik oylaması istediğine dikkat çekildi.

Bulgaristan

Bulgaristan'ın en büyük özel televizyonlardan BTV, oylamanın ardından  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in sonuçtan dolayı derin üzüntü  duyduğunu bildirdi.

Club Z gazetesi, "May-AB mutabakatı öldü, İngiltere kaosun eşiğinde"  manşetiyle verdiği haberde, İngiltere'nin son yarım yüzyıldaki en büyük siyasi  krize girdiğini yazdı.

Sega gazetesi, "Theresa May kendi 118 milletvekilinden tokat yedi"  ifadesini kullanarak, oylama sonucunun ülkede 1924'ten bu yana bir başbakanın  gördüğü en büyük yenilgi olduğunu yazdı.

Dnevnik gazetesi de İngiliz milletvekillerinin red kararındaki oy  çoğunluğunun ülke tarihinde rekor sayıldığını belirterek, "Başbakan May tarihi  bir mağlubiyete uğradı" ifadelerini kullandı.

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin yayın organı Duma  gazetesinde yer alan haberde ise "İngiltere'nin 1973'te katıldığı AB'den nasıl  çıkacağı belli değil. Böylesine bir kriz İngiltere'de yarım yüzyıldır görülmedi."  değerlendirmesinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 15:34