banner83

Suudi Arabistan'a kötü haber! Belçika harekete geçiyor...

Belçikalı yetkililer, Suudi Arabistan'a silah satışının  gözden geçirilebileceğini bildirdi.

Suudi Arabistan'a kötü haber! Belçika harekete geçiyor...
banner94
banner26

Belçika'nın Fransızca yayın yapan kamu televizyonu RTBF'ye konuşan  Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Bence eğer Yemen gibi bazı çatışmalarda  kullanıldığı ortaya çıkarsa Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması iyi  olabilir." diye konuştu.

Reynders, Belçika Anayasası'na göre olası bir silah satışı yasağının,  silah üreten şirketin bulunduğu bölge hükümeti tarafından karara  bağlanabileceğini belirtti.

banner103
Valonya Bölgesi Başkanı Willy Borsus ise RTBF'ye yaptığı açıklamada,  başka ülkelere silah satışında Belçikalı bir şirketin yasalara aykırı davranması  halinde, söz konusu şirketin "lisansının dahi iptal edilebileceğini" ifade etti.

Belçika'da bazı basın ve sivil toplum kuruluşlarının yayımladığı  araştırma, Suudi Arabistan'ın Belçika'dan ithal ettiği silah ve askeri  mühimmatları Yemen'deki savaşta kullandığını ortaya koymuştu.

Suudi Arabistan'a yoğunluklu silah ihracatı yapan Belçika'nın Valonya  bölgesi, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan'la yeni  anlaşma olmayacağını duyurmuştu ancak Belçika medyası Valonya'dan Suudi  Arabistan'a bu yıl üç kere askeri teçhizat ihracatı yapıldığını yazmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 06:56

banner102