banner339
banner391
banner274

Suriye’de ateşkes sallantıda

Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi (SOHR) ve muhalif siyasi eylemciler Suriye'de geçici ateşkesin uygulanmaya başlanması ardından Halep kentinde ilk kez hava saldırıları gerçekleştirildiğini belirtti. ABD'nin önceki gün Suriye ordusuna yönelik hava saldı

Suriye’de ateşkes sallantıda
banner353

SOHR saldırılarda birkaç kişinin yaralandığını, ancak saldırıların kimin tarafından yapıldığını belirleyemediklerini açıkladı.

Halep’ten bir siyasi eylemci, kentin doğusundaki Kerem El Cebal ve El Şaar mahallelerinde hava saldırıları gerçekleştirildiğini teyit etti.

Halep Medya Merkezi ise El Sakhur mahallesinde gerçekleştirilen hava saldırısında üç kişinin yaralandığını söyledi.

Rusya, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Cumartesi akşamı Suriye’nin Deyr Ez Zor kentinde Suriye askerlerini hedef alması ardından, bu saldırıların ateşkesi tehlikeye attığını açıkladı.

 

34284224
 


BBC’ye konuşan Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın siyasi danışmanlarından Buthaina Şaaban, ABD’nin bu saldırısının bir hata olmayabileceğini söyledi.

 

ABD ve Rusya arasındaki ateşkes anlaşması IŞİD ve Şam’ın Fethi Cephesi gibi gruplara hava saldırılarının durdurulmasını kapsamıyor.

“HUMUS’TAN TAHLİYELER BEKLENİYOR”

Öte yandan Reuters’ın haberinde göre Suriyeli bir yetkili de Pazar günü Humus kentinden yüzlerce silahlı muhalifin tahliye edileceğini açıkladı.

Muhaliflere göre tahliye, gerçekleşmesi halinde, ateşkesin hükümet güçlerince sona erdirilmesi anlamına geliyor.

ABD VE RUSYA ARASINDA DEYR EZ ZOR GERİLİMİ

ABD’nin Suriye ordusuna Cumartesi akşamı ‘yanlışlıkla’ gerçekleştirdiği saldırı ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler açısından olumsuz bir etki yarattı.

Rus ordusu, ABD öncülüğündeki koalisyonun Deyr Ez Zor’a düzenlediği hava saldırısında en az 62 Suriye askerinin öldüğünü duyurdu.

ABD de, ‘kasıt olmadan yaşanan can kayıplarından üzüntü duyduğunu’ ifade etti.

“ABD BİLEREK YAPTI”

Ancak Cumhurbaşkanı Esad’ın basın danışmanı Buthaina Şaaban ABD’nin bu saldırıyı ‘bilerek’ gerçekleştirdiğine inandığını söyledi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vitaly Churkin, koalisyonun hava saldırısının ‘sallantıda olan çatışmasızlık anlaşmasını tehlikeye attığını’ belirtip sürecin geleceğine ilişkin de ‘çok büyük bir soru işareti oluşturduğunu’ söyledi.

ABD VE RUSYA TEMSİLCİLERİ ARASINA GERGİNLİK

Cumartesi gecesi BM Güvenlik Konseyi’nde her iki ülkenin temsilcisi, saldırı haberinin gelmesi üzerine diğer konuşmalar devam ederken salondan ayrıldı.

ABD’nin BM temsilcisi Samantha Power, Rusya’nın acil toplantı çağrısı yapmasını eleştirip ‘ikiyüzlülük ve kötü niyetli’ olarak niteledi.

Power, Rusya’nın üzerinde anlaşmaya varılan anlaşmanın uygulanmasına odaklanması gerektiğini söyledi.

Rus temsilci Churkin ise, Power’ın sözlerini eleştirip Suriye’deki anlaşmanın Washington’un olaya nasıl tepki vereceğiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Churkin, “Eğer Büyükelçi Power’ın bugün yaptığı ABD’nin vereceği olası yanıtın işaretiyse başımız ciddi olarak dertte” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 09:22
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k