banner158
banner218

Paris'teki gösteride polisten tüfek çalındı

Fransa'nın başkentini savaş alanına çeviren çatışmaların ardından göstericiler HK G36 model tüfeği ele geçirdi.

Paris'teki gösteride polisten tüfek çalındı
banner216

Paris Savcısı Remi Heitz, başkentte akaryakıt  vergilerinin düşürülmesi ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için düzenlenen  gösteride, eylemciler tarafından polisten tüfek çalındığını açıkladı. 

Heitz, düzenlediği basın toplantısında, dün Paris'teki protestoda  "sarı yelekliler" tarafından polisten "HK G36" modelinde tüfeğin çalındığını  belirtti.

Le Parisien gazetesi, tüfeğin Paris'in 16. Mahallesi'nde çalındığını  yazdı.

Protestolar

Ülke genelinde "sarı yelekliler" adı altında örgütlenen eylemciler, 17  Kasım'dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için  sokaklara dökülüyor. Protestolar, Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı  taleplerle isyana dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan başta akaryakıt  vergilerini düşürmesini ve yaşamlarını rahatlatacak ekonomik düzenlemeler  yapmasını talep ediyor.

Eylemciler, dün sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin  alındığı Champs-Elysees Caddesi çevresinde toplanmıştı. Polis, caddeye  girmelerine izin vermediği eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla  müdahale etmişti.

Göstericiler, Paris'in caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu  ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık  aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

Polisle eylemciler arasında Champs-Elysees Caddesi'nin çevresinde  zaman zaman çatışma çıkmıştı. Eylemciler, gösteride "Macron istifa" sloganları  atmış ve birçok binanın üzerinde Macron karşıtı yazılar yazmıştı.

Protesto nedeniyle dün Champs-Elysees Caddesi'nin çevresindeki birçok  restoran, kafe ve mağaza kepenk indirmişti. Ülkenin birçok kentindeki  gösterilerde de cadde ve yollar kapatılmıştı.

Dünkü gösterilerle beraber 17 Kasım'dan bu yana çıkan olaylarda 2 kişi  hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış, bin 424  kişi gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 11:03