banner158

Öcalan'a yeni hak

Taş atan çocuktan Öcalan sürprizi

Öcalan'a yeni hak
banner192

Taş atan çocuklar düzenlemesinde, disiplin cezalarına karşı yapılan şikayet üzerine infaz hakimi gerekli görürse, hükümlü veya tutukluların savunmasını bulundukları ceza infaz kurumunda da alabilecek.

TBMM Adalet Komisyonu"ndan geçen ve tatil öncesinde Meclis"te yasalaştırılması düşünülen taş atan çocuklar düzenlemesi kapsamında, cezaevlerindeki disiplin cezalarına karşı yapılan şikayetlere ilişkin İnfaz Hakimliği Kanunu"nda yapılan değişiklik ile aralarında Öcalan"ın da yer aldığı “disiplin cezası” almış tutuklu ve hükümlülere, bulundukları yerde infaz hakimiyle yüz yüze görüşme yolu da açılıyor.

Teklifin aynen yasalaşması durumunda, disiplin cezalarına karşı yapılan şikayet üzerine infaz hakiminin takdirine bağlı olarak, hakim şikayetçi hükümlü veya tutukluların savunmalarını bulundukları ceza infaz kurumunda alabilecek. Teklifte daha önceki hükümet tasarısında yer alan ve İnfaz Hakimliği Kanunu"nda değişiklik öngören hükme de yer verildi. Bu çerçevede, cezaevlerindeki disiplin cezalarına karşı yapılan şikayet üzerine, infaz hakimleri artık hükümlü ve tutuklunun sözlü olarak savunmasını alacak, talep edilen delilleri toplayıp değerlendirdikten sonra karar verecek.

Hükümlü veya tutuklu, savunmasını, hazır bulunmak ve vekaletnamesini ibraz etmek koşuluyla avukatı ile birlikte veya avukatı aracılığıyla yapabilecek. İnfaz hakiminin gerekli görmesi durumunda, hükümlü veya tutuklunun savunması ceza infaz kurumunda da alınabilecek. Teklif ile ayrıca, İnfaz Hakimliği kanunu"nun, 2. maddesinde yer alan “İnfaz hâkimlikleri, kuruldukları yer adliye binasında görev yapar” fıkrası da yürürlükten kaldırılıyor. Teklif ile yürürlükteki TCK uyarınca 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngörülen Göçmen Kaçakçılığı suçuna ilişkin yaptırımlar da ağırlaştırılıyor. Teklif yasalaştığında, göçmen kaçakçılığı suçu teşebbüs aşamasında dahi kalsa, organizatörlere suç işlenmiş gibi ceza verilecek. Mağdurların hayatının tehlikeye düşmesi, onur kırıcı muameleye maruz bırakılmaları durumunda da verilecek ceza üste iki oranında artırılacak.

Vatan

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 09:46
banner184