banner158
banner218

Notre Dame Katedrali yangınında flaş gelişme! Papa çağrı yaptı

Paris'in ve dünya mimarlık tarihinin en önemli kültür miraslarından Notre Dame Katedralinde, dün akşam saatlerinde başlayan ve çatısı ile kulesinin çökmesiyle sonuçlanan yangının çıkış nedeni belli oldu. Katoliklerin ruhani lideri Papa'dan da, Notre Dame'ın tekrar inşası için herkese harekete geçmesi yönünde çağrı geldi.

Notre Dame Katedrali yangınında flaş gelişme! Papa çağrı yaptı
banner216

Fransa'da, başkent Paris'in ve dünya mimarlık tarihinin en önemli kültür miraslarından Notre Dame Katedrali'nde, dün akşam saatlerinde başlayan ve çatısı ile kulesinin çökmesiyle sonuçlanan yangın felaketinin şoku yaşanıyor.

Katedral'deki yangın, 8.5 saat süren söndürme çalışmaları sonu bu sabah tamamen söndürüldü.

Paris Cumhuriyet Başsavcısı Remy Heitz ise bugün yangın ile ilgili bir açıklama yaptı. Gazetecilere verdiği demeçte konuşan Heitz, ilk belirlemelere göre, yangının kundaklama sonucu başladığına dair bir belirtinin olmadığını söyledi. Yaşanan facianın muhtemelen bir kaza sonucu oluştuğunu söyleyen başsavcı, 50 kişilik bir ekibin "uzun ve karmaşık" bir soruşturma yürüttüğünü ve yangının çıkışını tespit etmek için tüm araçların kullanılacağını belirtti.

ALARM ÇALMIŞ AMA YERİ TESPİT EDİLEMEMİŞ

Heitz'ın açıklamasına göre, yangında alarm sistemleri de devreye girdi. Ancak ilk alarmın yerel saatle 18.20'de çalmasına rağmen yangının yeri tespit edilememiş. 18.43'teki ikinci alarmda ancak alevlerin yeri tespit edilebildi.

İNŞAAT ŞİRKETLERİNE SORUŞTURMA

Başsavcı, yangının sebebinin tespit edilmesi için renovasyon çalışmalarına katılan inşaat şirketlerinin çalışanlarının sorgulandığını da sözlerine ekledi.

PAPA'DAN ÇAĞRI VAR!

Katoliklerin ruhani lideri Papa ise, Notre Dame'ın tekrar inşası için herkesi harekete geçmeye çağırdı.

İşte Notre Dame Katedrali'nin tarihçesi
Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 14:55