banner339
banner274

IŞİD'in El Bab'dan Önceki Son Kalesi Düşüyor! TSK Bomba Yağdırdı

IŞİD'in ikinci başkenti sayılan El Bab'a 12 kilometre mesafedeki Havahöyük köyü ve çevresi, Türk savaş uçakları tarafından gün boyu bombalandı. El Bab'a Azez'den de yeni bir cephe açıldı.

IŞİD'in El Bab'dan Önceki Son Kalesi Düşüyor! TSK Bomba Yağdırdı
banner401
banner427

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) desteğinde IŞİD'in, "İkinci başkenti" El Bab'a ilerleyen ÖSO kuvvetleri, El Bab'a açılan en kritik noktayı almak için saldırılarını üç koldan yoğunlaştırdı. Türk savaş uçakları El Bab'a 12 kilometre mesafedeki Havahöyük köyü ve çevresini gün boyu bombaladı. Cerablus ve Çobanbey'in yanı sıra El Bab'a yönelik Azez'den yeni bir cephe açıldı.

JETLER DESTEK VERDİ

IŞİD'in Suriye topraklarında Türkiye'ye en yakın üstlenme alanlarından olan 40 kilomtre mesafedeki El Bab'a yönelik çember daralıyor. Kent merkezindeki köyleri tank ve top desteği ile bir bir alan ÖSO güçleri, El Bab'a adım adım yaklaşıyor. Dün Sabah saatlerinde, El Bab'a ulaşan yollar üstünde bulunan IŞİD'in üstlenme alanları ve mevzileri, sınırda konuşlandırılan fırtına topları ile dövüldü. Tank desteğinde ilerleyen ÖSO güçlerine, savaş uçakları da destek verdi.

ÖNEMLİ BİR ENGEL

El Bab'a 12 kilometre mesafede bulunan ve kentin elegeçirilmesinde en önemli üstlenme merkezlerinden olan Havahöyük köyü çevresindeki IŞİD mevzileri etkili bir şekilde vuruldu. Bu bölgedeki dört IŞİD hedefi uçaklar tarafından yoğun ateş altına alınarak imha edildi. ÖSO'dan bir kaynak, Havahöyük'ü kısa sürede alacaklarını, bu bölgenin kontrol altına alınması ile El Bab önündeki en büyük engelin kalkacağını ve kısa sürede kentin düşeceğini belirtti.

Cerablus ve Çobanbey'in güneyi ve doğusundan IŞİD'e yönelik sürdürülen operasyonlarda büyük ilerleme kaydedilirken Azez bölgesinden yeni bir cephe açıldı. Dün Kilis'ten Şehba bölgesine bağlı Azez'e çok sayıda tank ve askeri araç sevkedildi. Azez'den ilerleyen tank desteğindeki özel birlikler, burada ÖSO güçleri ile birleşti.

'BAB'I ALACAĞIZ'

ÖSO'nun denetimindeki Kaljibrin, Tülalyan, Marea ve Hahmul köyleri üzerinden yeni bir cephe açılırken, buradan, El Bab'a kadar uzanan IŞİD'in elindeki Asımbul, Tel Malit, Aktarin, Halisa, Sousian köylerine saldırı hazırlığı yapılıyor.

Bu köylerin alınması durumunda ÖSO güçleri, Ceralus-Çobanbey'in doğusu ve güneyinden sürdürdüğü harekâta Azez'in güneydoğusundan da büyük destek sunmuş olacak. Üç cepheden sürdürülen harekâtla El Bab'ın kısa sürede düşürülmesi amaçlanıyor. (Kaynak: Milliyet)

Cerablus-Çobanbey hattından El Bab'a ilerleyen Fehim Musa komutasındaki Sultan Murat Tümeni, sınırdan 25 kilometrelik bir alanı kontrol altına aldı. El Bab'ı IŞİD'in elinden kısa sürede alacaklarını belirten Musa, "Cerablus'un güneyinde IŞİD ve PYD ile çatışarak 25 kilometre geçtik. Amacımız Bab'a ulaşmaktır. Cerablus'tan hareket eden birliklerimiz El Bab'ın 20 kilometre kuzeyine konuşlandı. Birkaç gün içinde El Bab'ı özgürleştireceğiz. Hedefimiz çok büyük. Suriye'yi özgürleştireceğiz. Türkiye'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan'a her şeyden önce Türk ordusuna teşekkür ediyoruz, bizi yanlız bırakmadı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 08:24
banner218