banner158

İngiltere'yi sallayan istifa! Devamı gelecek...

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'ndan sorumlu bakanı istifa etti.

İngiltere'yi sallayan istifa! Devamı gelecek...
banner182
banner152

İngiltere'yi sallayan istifa. Theresa May hükümetinin Avam Kamarası'ndan sorumlu bakanı Andrea Leadsom, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla hükümetteki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Leadsom, istifasına gerekçe olarak, May'in dün açıkladığı yeni Brexit anlaşmasının ülkeyi AB referandumunun sonucuna sadık biçimde Birlik'ten ayıramayacağını gösterdi.

Leadsom, 2016'daki referandumun ardından dönemin başbakanı David Cameron'ın istifasıyla boşalan başbakanlık makamına May'e karşı aday olmuş ancak daha sonra yarıştan çekilmişti.

Başbakan May, Avam Kamarasında daha önce 3 kez reddedilen Brexit anlaşmasını haziran başında yeniden milletvekillerinin oyuna sunacağını açıklamıştı.May, anlaşmayı Avam Kamarasından geçirebilmek için aralarında ikinci Brexit referandumunun oylanmasının da bulunduğu bir dizi "taviz" vereceğini açıklamıştı.

Leadsom'ın istifasını başka kabineden istifaların da takip edebileceği belirtiliyor.Başbakan May, partisi içindeki muhalif milletvekillerinden gelen istifa baskısı altında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 08:16