banner274

BM'den uluslararası topluma Myanmar ordusuna yardımları kes çağrısı

BM Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu,  uluslararası topluma, Myanmar ordusuna yönelik tüm mali yardımların ve diğer  desteklerin kesilmesi çağrısı yaptı. Misyon ayrıca Myanmar ordusundaki  generallerin izole edilmesi ve güvenilir bir mahkemede sorgulanması gerektiğini  vurguladı.

BM'den uluslararası topluma Myanmar ordusuna yardımları kes çağrısı
banner328

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Myanmar Bağımsız  Araştırma Misyonu, uluslararası topluma, Myanmar ordusuna yönelik tüm mali  yardımlar ve diğer desteklerin kesilmesi çağrısında bulundu. 

Misyon Başkanı Marzuki Darusman, Bangladeş,  Malezya, Tayland ve Endonezya'ya yaptığı 10 günlük ziyaretin ardından yayımladığı  yazılı açıklamada, Myanmar ordusundaki komutanların izole edilmesi ve soykırım,  savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan güvenilir bir mahkemede sorgulanması  gerektiğini vurguladı.

Darusman, Myanmar'a karşı uluslararası önlemlerin  gerekli olduğunun altını çizerek bu ülkenin çatışmaları bitirmek için yeterli  çabayı sarf etmediğine dikkati çekti.

Myanmar hükümetinin ülke içindeki çatışmaları sonlandırmak için  gerekeni yapmadığına işaret eden Darusman, hükümetin ayrıca komşu ülkelere kaçmak  zorunda kalan bir milyonu aşkın Arakanlı Müslüman'ın insan haklarını  koruyamadığına vurgu yaptı.

Darusman, uluslararası toplumu, Myanmar ordusuna yönelik tüm mali  yardımları ve diğer destekleri kesmeye davet etti.

"Krizin çözümüne yönelik hiçbir adım atılmadı." ifadesini kullanan  Darusman, Myanmar'daki durumun aynen devam ettiğini belirtti.

Arakanlı Müslümanlar misyona taleplerini iletti

Öte yandan, Darusman, kampları ziyareti sırasında Arakanlı  mültecilere, görevinin eylül ayında bitmesine rağmen ellerindeki tüm bilgi, belge  ve kanıtları BM'nin Myanmar krizine ilişkin kuracağı yeni mekanizmaya aktaracağı  sözünü verdi.

Ziyaret sırasına diğer misyon üyelerinin de Arakanlı mültecilerle,  yaptıkları çalışmalar ve Myanmar ordusundaki generallerin yargılanmasına yönelik  çabalara ilişkin son bilgileri paylaştıkları, Arakanlı Müslümanların da misyon  üyelerine eğitim, adalet, iş ve Myanmar'a güvenli şekilde dönüşleri hakkındaki  taleplerini ilettikleri kaydedildi.

BM Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Darusman,  uzun zamandır, Myanmar'a silah ambargosu ve sorumlulara yönelik yaptırım  uygulanmasını istiyor.

Geçen eylül ayında BM İnsan Hakları Konseyinde kabul edilen önergeyle,  Myanmar'da Arakanlı Müslümanların 2011'den bu yana maruz kaldığı soykırım ve  diğer insan hakları ihlallerine yönelik delillerin toplanması ve gelecekte  yapılacak bir yargılamaya dosya hazırlanması için  "bağımsız bir mekanizma"  kurulması kararlaştırılmıştı.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasındaki çatışmalarda,  olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe  verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş  zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler,  kitlesel şiddet eylemlerini başlatmıştı.

BM'ye göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden  kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 745 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları  kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini  kanıtladı.

Bangladeş, ülkedeki Arakanlı mültecilerin yurtlarına dönüşü için  Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçerken, uluslararası medya ve  yardım kuruluşlarının Arakan bölgesine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar  hükümeti ise Arakanlı Müslümanların dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri yerine  getirmedi.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara  yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

İnsan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanların güvenli ortam  sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin yeni bir etnik temizliğe yol açmasından endişe  ediyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 14:36
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k