banner274

Başörtülü olduğu için “verilen görevi” yaptırmadılar

Belçika’nın Rebecq Belediyesi inanılmaz bir skandala imza attı. 25 Mayıs seçimleri için yardımcı olarak görevlendirdiği H.A.’yı, seçim sabahı başörtülü olduğu için büroya almadı. Gerekçe olarak da belediyenin seçim büroları iç tüzüğünü gösterdi.

Başörtülü olduğu için “verilen görevi” yaptırmadılar

Rebecq Belediyesi tarafından 25 Mayıs seçimleri için seçim bürosunda yardımcı olarak görevlendirilen H.A. ismindeki başörtülü vatandaş, sabah 7.30′da gitti seçim bürosuna alınmadı. Gerekçe olarak seçim bürosu iç tüzüğünü gösteren yetkililere ilk tepki, Belçika’da Müslümanların haklarını korumayı amaçlayan Muslims Rights Belgium Derneği Başkanı Fouad Benyekhlef’ten geldi. Benyekhlef, Belçika Eşit Haklar Dairesi’ne konu ile alakalı şikâyette bulunulduğunu aktardı.

Konuya ilişkin H.A. yasağın kişiler üzerinden değil de seçim binalarının iç tüzüğü sebebi ile konulduğuna dikkat çekti. H.A., “Kendimi biraz itilmiş hissediyorum. Bana verilen vatandaşlık görevini yerine getirmek benim için bir onurdu. Kamu alanlarında dini sembollerin yasaklanıp, tarafsızlığı sağlama mantığını diyelim ki anladım. Ama benim başımdaki örtünün seçmenin oyuna nasıl bir etki yapabileceğini anlamak mümkün değil.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 14:05