banner158

Avusturya'da Başbakan Yardımcısı istifa etti

Gizli kamerayla çekilen görüntüleri gündeme bomba gibi düşen Avusturya Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Avusturya'da Başbakan Yardımcısı istifa etti

Avusturya'da Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağcı Özgürlük  Partisi Genel Başkanı Heinz Christian Strache, başbakan yardımcılığı başta olmak  üzere, parti başkanlığı dahil bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.  

Aşırı sağcı lider Strache, düzenlediği basın toplantısında, dün Alman  basınında yer alan görüntüleri "siyasi hayatına bir saldırı" diye niteleyerek, görüntülerde kullandığı ifadelerin yanlış olduğunu söyledi. 

Strache, "Başbakan Sebastian Kurz ile saat 11.00'da bir görüşme  yaparak, istifamı sundum." dedi 

Hatanın kendisinden kaynakladığını, bu durumun koalisyona mal  edilmemesi gerektiğini dile getiren Strache, koalisyonun devam etmesi gerektiğini  söyledi. 

Strache, başbakan yardımcılığının yanı sıra parti genel başkanlığı ve  halihazırda yürüttüğü spor bakanlığı görevinden de çekildiğini, pazar günü parti  başkanlığını Ulaştırma Bakanı Norbert Hofer'e devredeceğini sözlerine ekledi.

Dün bazı Alman gazetelerinde Strache'nin 2017 seçimlerinden önce zengin bir Rus kadınla yaptığı görüşmenin yer aldığı görüntü kayıtları paylaşılmış, Strache'nin bu görüntülerde seçim öncesi partisine yardım yapılması  durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilebileceği yönünde ifadeler  kullandığı iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 16:01
banner192