banner158
banner218

ABD'de 7'lik depremin ardından tsunami bekleniyor

Alaska'yı sarsan depremden sonra tsunami alarmı verildi, tehlikeli dalgaların ABD ve Kanada'nın Pasifik kıyılarına ulaşacağı uyarısı yapıldı.

ABD'de 7'lik depremin ardından tsunami bekleniyor
banner216

ABD'nin Alaska eyaletinde 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), sarsıntının merkezini Anchorage Körfezi olarak veriyor. Yerin 41 kilometre altında gerçekleşen depremden sonra büyüklükleri 5.7'yi bulan artçı sarsıntılar da kaydedildi.

CNN International, depremden sonra tsunami alarmı verildiğini bildiriyor. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, tsunami dalgalarının ABD ve Kanada'nın Pasifik kıyılarında tehlikeli olabileceği uyarısını yaptı. Tsunaminin özellikle Cook Inlet ve Senai Yarımadası kıyılarını etkilemesi bekleniyor.

CNN, depremden sonra sosyal medyada yayınlanan görüntülerde panik havasının görüldüğünü de aktarıyor. Görüntülerde sıra altlarına giren çocuklar ve devrilen market rafları yer alıyor.

ABD'nin batı kıyıları, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor. Dünyada en fazla depremin meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 22:24