banner158
banner218

16'sı daha gün yüzüne çıktı!

Çin'in Şandong eyaletinde 16 Toprak Asker (Bingmayong) gün yüzüne çıkarıldı.

16'sı daha gün yüzüne çıktı!
banner216

China Daily gazetesinin haberinde, Şandong'daki Çingdao kentinin Ciaodong Yarımadası'nda geçen yıl başlayan ve 8 ay süren kazı çalışmaları sayesinde renkli Toprak Asker koleksiyonunun çıkarıldığı duyuruldu.

Geçen yıl haziranda, uydu görüntüleri ve drone yardımıyla başlayan çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserlerin, savaşçı ve hizmetli figürlerden oluştuğu açıklandı.

Toprak askerlerin tarihinin MÖ 202-MS 8 yılları arası hüküm süren Batı Han Hanedanlığına dayandığı ifade edildi.

Ülkenin Şaanşi eyaletinin Şian kentinde bulunan Toprak Asker müzesinde sergilenen griye yakın tondaki eserlerin aksine yeni bulunanlar renkleriyle dikkati çekiyor.

Çingdao Belediyesi Kültür ve Arkeoloji Enstitüsü Direktörü Lin Yühay, karşılaştıkları en büyük zorluğun eserlerin renklerinin korunarak toprak altından çıkarılması olduğunu belirtti.

İmparator Çin Şıhuang'ın (MÖ 259-210) yaptırdığı "Toprak Askerler" (Bingmayong) ülkenin Şian kentinin Lintong bölgesinde 1974'te bir tarım işçisi tarafından keşfedilmişti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1987'de Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınarak dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen askerlerin sayıları 8 bini bulunuyor. Toprak Askerlerin bir kısmı ise arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılamayacak kadar dayanıksız olduğu için gün yüzüne çıkacağı zamanı bekliyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 12:51