Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı saldırının ardından Avrupa en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya kaldı. Bu bağlamda İsveç ve Finlandiya NATO'ya üye olmak için girişimde bulunurken, Türkiye 'güvenlik' ve söz konusu iki ülkenin 'teröre açık desteği' nedeniyle veto kartını kullandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Stockholm ve Helsinki yönetiminin bu tutumundan geri adım atması ve bunu yazılı olarak bildirmesinin ardından NATO üyeliği için yeşil ışık yaktı. Bu gelişme dünya medyasının bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün NATO Karargâhı'nda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in aracılığında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson bir araya geldi. Yaklaşık dört saat süren dörtlü zirvenin ardından taraflar ortak bildiriye imza attı. Bu gelişmenin hemen ardından haber uluslararası ajanslar ve dünya medyasının ana gündem maddesi haline geldi.

Fransız AFF haber ajansı Finlandiya Cumhurbaşkanı Niiniströ'nün açıklamasını dünyaya duyurdu. Niiniströ, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay verdiğini açıkladı. AFP 'acil' koduyla geçtiği haberde "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini destekliyor" spotuna yer verdi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC internet sitesinin manşetinden verdiği haberde, "Türkiye Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine yönelik şerhini kaldırdı" başlığıyla gelişmeyi takipçilerine duyurdu. Brüksel'deki gelişmeleri anbean takip eden BBC, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Türkiye'nin adımını memnuniyetle karşıladığını aktardı.