SEKİZ STADYUMA 10 MİLYAR DOLAR

Katar, turnuvayı düzenlemeye hak kazanmasının üzerinden geçen 12 yılda hazırlık için 200 milyar dolardan fazla para harcadı. Turnuva boyunca verilecek ödülller, TV yayın hakları, sponsorluklar ve bahisler göz önüne alındığında, dev bir ekonomi oluştu. Katar sadece 8 yeni stadın inşasına 10 milyar dolar harcadı.

KLİMALI STADYUMLAR

Stadyumlardaki klima için harcanan elektrik, 1 milyondan fazla evin klima kullanımından fazla. Tarihte ilk kez bir ülke, tamamen klimalı stadyumlarda FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapıyor. Katar'daki 8 saha tamamen klimalı. Her stadyum, soğutma için maç başına yaklaşık 115 MWh'ye ihtiyaç duyuyor. Bu rakam, stadyum başına yaklaşık 43 bin 560 ev tipi klima anlamına geliyor.

EN PAHALI MAÇ BİLETLERİ

2022 FIFA Dünya Kupası biletleri, bugüne kadarki en yüksek fiyatlardan satışa sunuldu. Final biletlerinin fiyatları 2018 Rusya final biletlerinin fiyatlarından yaklaşık yüzde 46 daha yüksek. Final maçı biletlerinin fiyatları, 1. Kategori için 5 bin 850 Katar Riyali, 4. Kategori için 750 Katar Riyali olarak açıklandı.

Moskova, 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptıktan sonra 14 milyar dolar kazanmıştı. Ancak yapılan yatırımların uzun vadede gelirler üzerinde artırıcı bir etkisi olmadı. 2022 FIFA Dünya Kupası'nın Katar'a 20 milyar dolar kazandırabileceği hesaplanıyordu ancak bu rakam ilerleyen zamanlarda 17 milyar dolar olarak revize edildi.

Malatya’da 6 katlı binanın çökme anı kamerada Malatya’da 6 katlı binanın çökme anı kamerada

EN PAHALI ISI

Ev sahibi ülke, etkinliğe hazırlık için stadyum, otoyol, otel vb. inşaatları içeren altyapı projelerine yaklaşık 220 milyar dolar harcadı. Etkinlik, en pahalı Dünya Kupalarından birisi oldu.

EN AZ STADYUM

Son yıllarda Dünya Kupası’na en az stadyumla ev sahipliği yapan ülke, Katar oldu. Maçlar sadece 8 stadyumda oynanacak. Bunların 7’si yeni inşa edildi. 1978'de Arjantin, FIFA Dünya Kupası'na 6 stadyumla ev sahipliği yapmıştı.