• BIST 107.315
 • Altın 151,623
 • Dolar 3,6737
 • Euro 4,3220

  Doğalı varken sentetik niye?

  15.07.2009 11:32
  Sentetik ürünlerin tüm yaşam alanlarını kapladığı ve giderek plastik bir yığına dönüşen dünyamızda, doğal rulo çim bize sağlıklı ve yaşanılası alanlar sunuyor.
  Doğalı varken sentetik niye?
  Doğalı varken sentetik niye? Doğalı varken sentetik niye? Doğalı varken sentetik niye?

  AYDINPOST ÖZEL - Ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan hazır doğal çim son yıllarda düşüşe geçen tarım sektöründe çiftçilerin umudu oldu. Tümüyle doğal ve toprakta yetişen, kullanım alanları hayli geniş olan hazır çim sektörü sentetik çim karşısında ayakta kalmaya çalışıyor.

  Hazır çim ev, okul, hastane ve otel bahçeleri, şehir içi park bahçelerinin yanı sıra futbol sahalarında yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda özellikle futbol sahalarında doğal hazır çim yerine sentetik çim kullanılması sektörde sıkıntılara neden oluyor. Oysaki futbol sahasında doğal çim kullanılmasının sentetik çime göre birçok avantajları var. Yapay olarak üretilen, sentetik çimler sahada zeminin kayganlığını artırması ve kullanıldığı zeminde oluşturduğu sertlikten dolayı sporcuların sakatlanmalarını artıyor. Ayrıca içerdikleri kimyasal katkı maddelerinin de sporcuların teniyle veya yaralarıyla temas etmesi halinde olumsuz tıbbi sonuçlar doğurabiliyor. Sentetik çimin atıkları da çevreye onarılmaz zararlar veriyor. Buna karşılık doğaya dost ve ekolojik dengeye katkı sağlayan doğal çimlerin, düzenli bakımı yapılması halinde kendi kendini yenileme özelliğinden dolayı sık sık değiştirilmesi gerekmiyor. Sporcuların sağlığını tehdit etmeyen doğal çimler daha yumuşak olmaları ve toprağın su tutma özelliği sayesinde de sakatlanmaları daha aza indiriyor.

  Doğal çimin bunca avantajları varken bazı futbol sahalarında sentetik çimin tercih edilmesinde ise; bakımının kolay olması, sudan ve iş gücünden tasarruf etmek ve daha dayanıklı olması dolayısıyla daha ekonomik olması gibi nedenler gösteriliyor. Oysa sentetik çimin de belli aralıklarla bakımının yapılması, sulanması gerekiyor. Dayanıklılık konusunda da kendini yenilemediği için, aşırı kullanım ve güneşe maruz kaldığı zamanlarda kullanım ömrü azalıyor. Bu nedenle daha ekonomik olmak bir yana daha pahalı olduğu durumlar da ortaya çıkabiliyor. Avrupa da ve birçok gelişmiş ülkede sentetik çimden doğal çime hızla bir dönüş var. Ama ülkemizde henüz bu bilinç tam olarak yerleşmediği ve doğal çimin tarım sektöründeki önemi göz ardı edildiği için bu geçiş biraz sıkıntılı oluyor. Örneğin, Anakara 19 Mayıs Stadına geçen yıl 615 bin Euro'ya mal edilerek yapılan sentetik çim, sporcuların şikâyetleri üzerine yaklaşık 450 bin TL karşılığında doğal çime dönüştürülecek. Diğer yandan Samsun 19 Mayıs Stadında bu yıl sentetik çim yapılması kararı alındı. Aydın Amatör Spor Klüpleri Federasyonu Aydın"daki 11 sahanın sentetik çim yapılması için İl Genel Meclisi Başkanlığı"na talep yazısı yazdı.

  Bu konuyla ilgili EgeÇim A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Dündar"ın görüşlerini aldık. Mehmet Dündar, Avrupa"da yapılan araştırmalar ve denemeler sonucunda futbol sahalarında kullanılan sentetik çimin birçok zararı tespit edildiğini, bu yüzden Avrupa"da doğal çimin tercih edildiğini dile getirdi. Bu konuyla ilgili Türkiye'deki yetkililerin de bir an evvel bu yanlıştan vazgeçmeleri gerektiğini belirten Dündar şöyle konuştu; “Türkiye'de rulo çim sektörü henüz yeni gelişiyor. Çok uzun bir geçmişi yok,15 – 20 yıllık bir mazisi var. Oysa Avrupa"da çim sektörüyle, peyzaj sektörüyle uğraşan çoğu firmanın 200 – 250 yıllık geçmişleri var. Avrupalılar uzun yıllardır, hem bilimsel araştırmalarla, hem deneyerek futbol sahalarında kullanılan sentetik çimin birçok zararı olduğunu tespit etmişler. Buna karşılık doğal çimin tarıma, çevreye ve spora birçok faydası olduğu için artık sentetik çim yerine doğal çim kullanıyorlar. Bizde ise henüz bu bilinç yerleşmemiş. Sentetik çimin daha ekonomik olduğu düşüncesi var. Oysa sentetik çim sahanın oluşturulması, doğal çim sahaya göre 3 – 5 kat daha pahalı. Daha maliyetli. Ve çoğunlukla ithal maddeler kullanılarak üretiliyor. Böylelikle döviz kaybı yaşanıyor çünkü dışa bağımlı bir ürün.”
  Türkiye"deki doğal rulo çim üreticilerinden olan Dündar, ”Sentetik çimin sporcu sağlığına zararlı olduğu bilimsel verilerle ispatlanmış. Sentetik çim kullanılan sahalarda sporcuların, karşılıklı atak yapmaları esnasında kaymalarına sakatlanmalarına ve şikâyetlerine neden oluyor. Tekrar doğal çime dönülmesi de futbol kulüplerinin ve yerel yönetimlerin bütçelerine zarar veriyor. Bunun için sentetik çim yerine doğal çimin kullanılması daha doğrudur.” dedi.
  İzmir, Menderes ilçesinin Oğlananası beldesinde 300 bin metre kare alanda üretim yapan EgeÇim, Türkiyenin birçok yöresine doğal rulo çim satışı yapıyor. . Müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en iyi kaliteyi sunmaya çalışan EgeÇim gerekli alt yapının sağlanması durumunda 5 yıl canlı rulo çime garanti veriyor. Ayrıca uygulanılacak alan iki gün gibi kısa bir süre içersinde çimlendiriliyor.

  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim