Hatay tanınamaz halde! Enkazların yüzde 72'si kaldırıldı, boş arazilerde vatandaş yolunu bulamadı Hatay tanınamaz halde! Enkazların yüzde 72'si kaldırıldı, boş arazilerde vatandaş yolunu bulamadı

İstanbul'da meydana gelebilecek depremde yüksek risk taşıyan ilçeler belli oldu. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, olası İstanbul depreminden en çok etkilenecek ilçeleri sıraladı.

A Haber'e konuk olan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise "Öncelikle şu ilçe yıkılacaktır, bu ilçe sağlamdır." gibi tespitlerin çok tehlikeli olduğunu belirterek, "Sağlam evler yapılarak dirençli kentler yaratabiliriz" dedi.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, olası İstanbul deprmeine ilişkin açıklamalarda bulundu. "Öncelikle şu ilçe yıkılacaktır, bu ilçe sağlamdır" gibi tespitlerin çok tehlikeli olduğunu belirterek, "Sağlam evler yapılarak dirençli kentler yaratabiliriz" dedi.

Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

"Mesela Kadıköy'ü hiç etkilenmeyecektir demek çok yanlış bir şey. Kadıköy'de bir Kurbağalı dere var ki çevresindeki binalar kötü zemin üzerine inşa edilmiştir. Bunlar etkilenebilir. Maltepe'nin yarısı kötü zemin olarak kabul edebileceğimiz sahile yakın olan kesim.

Şükrü Ersoy İstanbul'un sağlam kayalık zemininin bulunduğu bölgeleri harita üzerinde gösterdi.

Ama Maltepe'nin hepsini riskli göstermek yanlış E-5'in üstü çok çok sağlam yer. Daha doğrusu, Avrupa Yakası'nın da Haliç'ten öte şu kısımlar hatta buradan Başakşehir'e kadar olan kısımlar Türkiye'nin en sağlam kayaları.

Bakın İstanbul'un demiyorum. Türkiye'nin en sağlam kayaları. Anadolu Yakası'nda üstte çürümüş bir zemin var. Bu zemini dikkat almazsanız, kaya üzerinde bina yapmıyorsunuz. Çürük zemin üzerinde yapıyorsunuz. Yani detaylar var. O bakımdan bu tür haritalar görsel olarak biraz faydalı ama detayda boğulduğunuz zaman çünkü vatandaşı şöyle etkiliyor:

Kadıköy'den taşınmam gerekiyor ya da bilmem nereye gitmem gibi… Bizim taşınacağımız bir yer yok. Ülkemiz güzel. Sorun şu ki; sağlam evler yapılmalı, dirençli kentler yaratabiliriz."