Türkiye’de birçok kişi ve esnafın merakla beklediği af yasası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bugün mecliste Cumhuriyetin 100. yılında af çıkarılması için bir teklif verildi. Ayrıca karşılıksız çeklere getirilen hapis cezalarının da kaldırılması gündeme getirildi. Af yasasının çıkıp çıkmayacağına ilişkin tüm detayları görüntülemek için buraya tıklayınız... Diğer tüm konunun özeti aşağıda verilmiştir.

Affet Türkiye’m Kampanyası Başlatıldı Af yasası teklifini veren CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, toplumsal barış ve kardeşlik hukuku için af çıkarılmasını talep etti. Sarıgül, “Affet Türkiye’m çağrımız, siyasi değil vicdani bir çağrıdır.” dedi.

Sarıgül, af yasasının Cumhuriyetin 100. yılında çıkmasını istediklerini belirterek, “Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında, Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkarak, toplumsal barış ve kardeşlik hukukunu tesis etmek için af çıkartılmalıdır.” diye konuştu.

Sarıgül, af yasasının kapsamına ilişkin de şu bilgileri verdi: “Af yasası, terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu suçları ve devletin bekasına yönelik suçlar hariç olmak üzere, 1 Ocak 2023 tarihinden önce işlenen suçları kapsamalıdır. Af yasası, cezaevinde bulunan yaklaşık 300 bin kişiye umut olacaktır.”

ÖSYM Başkanı Ersoy anlattı: Sorular nasıl hazırlanıyor? ÖSYM Başkanı Ersoy anlattı: Sorular nasıl hazırlanıyor?

Karşılıksız Çeklere Hapis Cezası Kalkacak mı? Af yasası teklifinin bir diğer önemli maddesi de karşılıksız çeklere getirilen hapis cezalarının kaldırılması oldu. Sarıgül, esnafın karşılıksız çek nedeniyle hapis cezası aldığını söyleyerek, “Esnaf hapiste borcunu nasıl ödeyebilir? Karşılıksız çeke hapis cezasını kaldıralım.” dedi.

Sarıgül, karşılıksız çeklere hapis cezasının kaldırılmasıyla ilgili şu öneriyi sundu: “Karşılıksız çeklere hapis cezasını kaldırarak, bunun yerine borcun faiziyle birlikte ödenmesini sağlayalım. Borcunu ödemeyen esnafa ise vergi indirimi gibi teşvikler verelim.”

Sarıgül, af yasası teklifinin mecliste kabul edilmesi için tüm partilerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? Af yasası teklifinin meclise sunulmasıyla birlikte, af yasasının ne zaman çıkacağı merak konusu oldu. Af yasası teklifinin meclis gündemine alınması için en az 20 milletvekilinin imzası gerekiyor. Daha sonra af yasası teklifi, Adalet Komisyonu’nda görüşülecek ve genel kurula sevk edilecek. Genel kurulda af yasası teklifinin kabul edilmesi için 301 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Af yasası teklifinin mecliste görüşülmesi ve kabul edilmesi sürecinin ne kadar süreceği henüz belli değil. Ancak af yasası teklifini veren Sarıgül, Cumhuriyetin 100. yılı olan 29 Ekim 2023 tarihine kadar af yasasının çıkmasını umut ettiklerini söyledi.

Af yasası ile ilgili son gelişmeleri ve detayları sizler için takip etmeye devam edeceğiz. Affet Türkiye’m kampanyasına destek vermek isteyenler, sosyal medyada #AffetTürkiyem etiketini kullanabilirler.