Posta.com.tr | Bir grup bilim insanı Covid salgınının kökenini bulabilmek için son üç yıldır araştırma yapıyor. Araştırmacılar Adrian Jones, Daoyu Zhang, Louis Nemzer, Steven Massey, Yuri Deigin ve Steven Quay, Çin'in Vuhan şehrindeki gizli bir laboratuvarda yetiştirilen koronavirüse dair yeni kanıtlar buldu. 

Keşfin doğrudan Wuhan Viroloji Enstitüsü ile bağlantısı olmayabilir. Ancak şimdiye kadar 7 milyon insanın ölümüne neden olan pandemiden önce Vuhan'da yürütülen son derece tehlikeli deneylere dair tüyler ürpertici bir fikir sunuyor.

The Sun'a konuşan Quay, keşfin covid'in kökenlerini araştırmak için başka bir önemli ipucu olduğunu söyledi. Bilim insanları, doğada var olmadığı iddia edilen koronavirüs genomunun bir pirinç örneğine bulaştığını keşfetti.

Vuhan Viroloji Enstitüsü

Uzmanlar, bomba etkisi yaratan keşifte, Covid'in ilk ortaya çıkmasından hemen önce, Vuhan'daki bir laboratuvarda yarasa koronavirüsleri üzerinde deneyler yapıldığını ifade etti.  Uzmanlara göre çok benzer patojenlerin neden olduğu pandemiden hemen önce laboratuvarda tehlikeli patojenler üzerinde riskli çalışmalar yapıldı. 

Uzmanlara göre bu durumda bir laboratuvardan sızarak Covid'e yol açmış olabilecek riskli "işlev kazanımı" araştırmasının Vuhan'da gizli bir yarasa koronavirüsü üzerinde gerçekleşmiş olabilir. 

'SERİ KATİL GİBİ...'

'İşlev kazanımı' çalışması, hayvanlardan virüslerin çıkarılmasını ve onları insanlara daha bulaşıcı ve ölümcül hale getirmek için bir laboratuvarda deney yapılmasına deniyor. 

Vuhan Viroloji Enstitüsü

Dr. Quay "Bir seri katil nihayet tutuklandığında, bir sonraki adım sığ mezarlara gömülmüş önceki cesetleri bulmaktır. Bu da Covid için o an" dedi. 

Erdoğan nasıl kazanıyor sorusuna çarpıcı yanıt! Zaferin formülünü madde madde açıkladı Erdoğan nasıl kazanıyor sorusuna çarpıcı yanıt! Zaferin formülünü madde madde açıkladı

Pirinç örneğinde saklanan koronavirüs genomu, "bakteriyel yapay kromozom" adı verilen bir şeyin içine gizlenmişti. Bunlar da  laboratuvarlarda koronavirüsleri klonlamak için kullanılıyor. 

Bilim insanları, yarasa koronavirüsünün Vuhan Viroloji Enstitüsü'nün kalbindeki "Batwoman (Yarasa Kadın)" olarak bilinen araştırmacı Shi Zhengli tarafından yayınlananlarla "yakından ilişkili" göründüğünü söyledi.

Viroloji Labarotuvarı'nın sorumlusu Prof. Shi Zhengli, iddiaların hedefinde olan enstitünün her zaman ziyarete açık olduğunu söylemiş ve pandeminin buradan kaynaklandığı iddiasını yalanlamıştı. 

SARS-CoV-2

Dr. Quay, MERS ve SARS'ın 'birbirlerinin ölümcül kuzenleri olduğunu, ancak hiçbir şekilde viral ikizler olmadığını' söyledi. Yani Covid pandemisini ateşleyemezdi.

Ancak biyolog Steve Massey, 'böyle bir virüsün kazara salınmasının öngörülemeyen ve potansiyel olarak feci sonuçlara yol açacağı' konusunda uyardı.

Örneği, MERS benzeri özelliklere sahip 'güçlendirilmiş bir yarasa koronavirüsü' olarak tanımladı.

Uzmanlar, Vuhan Viroloji Enstitüsü'nün kimerik virüsler tasarlamak için "işlev kazanma" deneyleri yaparak dünyayı tehlikeye attığını iddia ediyor. Laboratuvar ise Covid'in buradan sızdığını defalarca yalanladı. 

Pirinç örneklerinin veri tabanı, Vuhan'da bulunan Huazhong Ziraat Üniversitesi tarafından pandemiden aylar önce yayınlandı.