Deniz ve güneşten yıpranan ciltler için yoğun bakım nasıl yapılır? İşte, yaz aylarına özel yoğun bakım rutini...

Yaz aylarında cildiniz ve özellikle açıkta kalan dekolte bölgeleri güneşin zararlı ışınları nedeniyle yıpranır. Bunun için öncelikle alınması gereken önlem elbette gün içinde bol bol güneş koruyucu krem kullanmaktır.

Bu süreçte yapılan en önemli hata soyulmaya yüz tutmuş cildinize peeling uygulamaktır. Peeling uygulamaları, asitli meyvelerle yapılan doğal maskelerden tamamen kaçının.

Yüzünüz için gün boyu güneş kremi uygulamayı, geceleri ise güneş kremi artıklarını tamamen arındırarak cildinizi yoğun şekilde nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Yoğun bakım için doğal bakım düşünüyorsanız bal, zeytinyağı gibi doğal ancak asit içermeyen ürünler tercih edin.  Özellikle duş sonrası tüm vücudunuzu iyice nemlendirin.

Ellerinize ve dekolte bölgenize özel ilgi gösterin. Dekolte bölgeleri güneşin zararlı ışınlarına açıktır. Özellikle bu bölgeye sürülen parlatıcı gibi makyaj ürünleri cildiniz için yıpratıcı olabilir. Her gece bu bölgeler için besleyici bir nemlendirici kullanmalısınız.  Yaz aylarında vücudunuz bol miktarda su kaybeder. Cildinizi nemlendirmek için sadece üzerine krem uygulamanız yeterli olmaz. Mutlaka bol bol su içerek cildinizin nemli kalmasını sağlamalısınız.

Yediklerinizde çok önemli. Cildinizdeki ölü hücrelerin yenilenmesi için bol bol antioksidana ihtiyacınız var. Sevdiğiniz güçlü antioksidan kaynaklarından sık sık tüketmeye özen gösterin. Birçok meyve ve sebze bunun için idealdir.

Kaynak: Posta