• BIST 108.489
 • Altın 151,173
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Çiçek: Yeni anayasa yıl sonuna kadar hazır olacak

  11.03.2012 16:20
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Cemil Çiçek, yeni anayasanın 1 Mayıs'tan itibaren taslak haline getirileceğini, yıl sonuna kadar da halk oyuna sunmak istediklerini ifade etti.
  Çiçek: Yeni anayasa yıl sonuna kadar hazır olacak
  Çiçek: Yeni anayasa yıl sonuna kadar hazır olacak Çiçek: Yeni anayasa yıl sonuna kadar hazır olacak Çiçek: Yeni anayasa yıl sonuna kadar hazır olacak

  Anayasa Platformu tarafından düzenlenen 'Türkiye Konuşuyor Antalya Vatandaş Toplantısı' Ramada Otel'de yapıldı.

  Toplantıya katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 siyasi partinin yıl sonuna kadar anayasayı hazırlama konusunda ortak görüş birliğine başvurduğunu ifade etti. Takvimin belirlenmesinin siyasi partilerinin ortak noktası olduğunu kaydeden Cemil Çiçek, "Dolayısıyla 1 Mayıs'tan itibaren sizin görüşlerinizi taslak metin haline getireceğiz. Ondan sonra tekrar sizlere sunacağız, teklif haline getirilip, mecliste görüşüldükten sonra tekrar sizlerin onayınıza sunmuş olacağız." dedi.

  Toplantıya konuşmak için gelmediğini belirten Çiçek, amaçlarının vatandaşın düşüncesi ve kanaatini öğrenmek olduğunu ifade etti. Anayasayı hazırlama eylem planına göre 30 Nisan akşamına kadar halkın görüşünün alınacağını kaydeden Çiçek, "Siyasi partiler ne diyecekse 1 Mayıs'tan sonra diyecek. Meclis dışında olanlarda 30 Nisana kadar kanaatlerini söyleyecekler. Neden böyle bunu birinci etap olarak düşündük. Çünkü bugüne kadar yapılan anayasalarla ilgili denildi ki; 'Halkın görüşleri sorulmadı, halk ne düşünüyor, ne istiyor, devletinden beklentisi ne, bunlar söylenmedi, bunlar konuşulmadı, danışılmadı, bir grup bir araya geldi bir Anayasa yaptı. Sonrada bunu vatandaşa ne diyorsun? Evet mi? Hayır mı? Anket sorusu gibi soruldu.' Böyle bir Anayasa demokratik olmuyor. İçinde halkın olmadığı, halkın görüşünün yansımadığı sadece belirli bir kesimin görüşünün ifade edildiği bir anayasa sıkıntılar çıkarıyor." diye konuştu.

  Bu süreci TBMM Başkanı'nın belirmediğini söyleyen Çiçek, "Ben sadece 4 siyasi partimizin görüş birliği içerisinde ortaya koyduğu takvimi ve usulsü uyguluyorum. Çünkü 'anayasalar toplumsal sözleşmelerdir' diyoruz. O halde bu sözleşmenin şartlarını vatandaşın kendisi belirlemesi gerekiyor. Ne düşünüyorsa, ne istiyorsa, nasıl bir anayasa istiyorsa." dedi.

  Dört siyasi partinin vatandaşın düşüncelerini dikkate almak zorunda olduğunu ifade eden Cemil Çiçek, demokrasinin, sabır, tahammül ve tolerans istediğini kaydetti. Çiçek, partilerin hoşuna gitse de gitmese de herkesi saygı ile dinlemeleri gerektiğini vurguladı. Yeni anayasanın yeni bir yöntemle yapılacağını söyleyen Çiçek, "Partilerimiz 5 konuda anlaştılar. Birincisi, yeni bir anayasa ihtiyaç var. 4 partimizin de ortak görüşüdür. İkincisi, bu yeni anayasayı bugünkü meclis yapsın. Bunda da anlaştılar. Üçüncüsü, bu yeni anayasa meclisteki partilerin çoğunluğuna göre değil, her partiden eşit üyeden oluşan bir uzlaşma komisyonu olsun, nitekim öyledir. İktidar partisinden de 3 milletvekili, muhalefet partilerimizden de üçer milletvekillerimiz var. Demek ki yeni bir yöntemle anayasa yapacağız. Yani meclisteki parmak çoğunluğu, sandalye çoğunluğu, sayı çoğunluğuna göre değil, 4 siyasi partiden 12 arkadaşımız partilerini temsilen uzlaşarak görüş birliği içerisinde bu anayasayı yapacaklar." şeklinde konuştu.

  Yeni anayasa yapım sürecine halkında katılımının söz konusu olduğunu kaydeden Çiçek, halkın kanaatini ortaya koyacağını, bunu da anayasa metni haline getirmek için yoğun çaba sarf edeceklerini ifade etti. Bugünkü toplantıya katılma amacının da halkın görüşlerini almak olduğunu belirten Çiçek, "Ne düşünüyorsanız açık yüreklilikle söylemeniz gerekir. Şundan emin olasınız sizin ortaya koyduğunuz görüşler, ortaya koyduğunuz irade, teklifler, eleştiriler hiç şüphesiz komisyonumuz açısından altın kıymetinde görüşlerdir, ifadelerdir. Bunlar mutlak suretle dikkate alınması gereken hususlardır." dedi.

  Otuz yıldır mevcut anayasanın tartışıldığını söyleyen Cemil Çiçek, herkesin görüşü alınarak yapılan bir anayasanın Türkiye'ye çok şey kazandıracağını ifade etti. Bu anayasanın değişmesini istemeyen hiçbir siyasi partinin olmadığını ifade eden Çiçek, "Bu anayasanın bize dar geldiğini söylemeyen hiç bir meslek örgütü yok. Dolayısıyla herkesin istediği, herkesin değişmesinde ülke yararına fayda gördüğü bir anayasayla Türkiye yoluna devam edebilir mi? Devam edemeyeceği yaşanan sıkıntılarla ortada. Tartışılan konuların anayasayla kesinlikle bağlantısı var. Her sorun anayasadan kaynaklanmıyor, ama önemli sorunların kaynağında da bu anayasanın olduğunu herkes ifade ediyor. Burada da genel bir görüş birliği var." ifadelerini kullandı.

  Bu defa halkında desteği ile anayasanın değiştirileceğini belirten Çiçek, bu olmadığı takdirde 30 yıl daha bu anayasayla yola devam etmek zorunda kalınacağına dikkat çekti.

  "TOBB BAŞKANI: YENİ BİR ANAYASA İÇİN FIRSAT AYAĞIMIZDA"

  Toplantının açılışı konuşmasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mevlana'nın 'Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır' sözüyle konuşmasına başladı. Yeni anayasa için siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların bir araya geldiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Yıllardır söylüyoruz, 'Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyacı var. Giydiğimiz elbise bize dar geliyor, rahat hareket etmemizi engelliyor, koşmamızı engelliyor.' 'Yeni bir elbiseye ihtiyaç var.' diyorduk ve bugün buradayız. Bugün fırsat ayağınıza gelmiş durumda. Neyle ilgili şikayetleriniz varsa burada paylaşın." diye konuştu.

  Yeni anayasanın sahibinin millet olacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ilk defa milletin talepleri doğrultusunda bir anayasa hazırlanacağını ve bu salonda toplananların yeni anayasanın hazırlanmasında katkıları bulunacağını söyledi. Yeni anayasa için yeni elbiseyi vatandaşın dikeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bireyi esas alan, her türlü ayrımcılığı dışlayan, eşitlik ilkeleri var olan bireylerin evrensel standartlarına uygun olarak temel hak ve özgürlüklerini kapsayan bir anayasa olsun istiyoruz. Kapalı kapılar arkasında uzmanların mutabakatı ile değil, milletin mutabakatı ile olmalı, bu kez biz söyleyelim, uzmanlar yazsın. Siyasi görüşünüz, inancının ne olursa olsun, çocuklarınızın geleceği için ne gerekiyorsa söyleyin, konuşun bugün konuşmazsanız vebali sizin üzerinizde olur." ifadelerini kullandı.

  BDP Diyarbakır Milletvekili Anayasa Uzlaşma Komisyonu Altan Tan da, anayasa ihtiyacının durup dururken ortaya çıkmadığını söyledi. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Tan, ciddi sorunlar olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Yapısal siyasi sorunlarımız var, etnik, dini sorunlarımız var. Bunları çözebilmek için bizim toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız var. Bunu yapabilirsek maddi ve manevi açıdan da rahat ederiz."

  Toplantıya katılanlardan Mehmet Erdem isimli bir vatandaş da, 'Bölücü ve gerici anayasaya hayır.' diyerek slogan attı. Erdem, güvenlik görevlileri tarafından susturuldu. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim