CHP genel başkanı seçilen Özgür ÖZEL'in yerel seçimlerde ortaya attığı Türkiye ittifakının bileşenleri kimler, neyi amaçlıyor bilen yok.

CHP'ye oy verenleri kasdettiğini varsayarsak oy verenleri de tanımlamak gerekir.

Türkiye ittifakı adlı bir partinin varlığını biliyoruz.

Özgür ÖZEL'in kasdettigi Türkiye ittifakının bu parti ile hiç bir ilgisinin olmadığını da biliyoruz. 

31 Mart yerel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu dışında kalan birçok büyükşehir de seçim kazanan CHP'nin en önemli ortağı DEM parti olduğunu hepimiz biliyoruz. 

31 Mart'ta DEM parti dışında CHP'ye destek veren seçmenler kendi partisine ve gösterilen adaylara kızarak Oy tercihini CHP'nin adaylarına kullanmış olanlar ile özellikle AKP'ye bir ders vermek isteyen emeklilerin OY verdiklerini biliyoruz.

Özgür ÖZEL CHP'nin DEM parti ile yaptığı ittifakı gölgelemek için Türkiye ittifakının paydaşlarını CHP'ye OY veren seçmenler olarak adlandırıyor

CHP genel başkanı Özgür ÖZEL Seçmen bize yerel iktidarın anahtarını verdi, bu şansı iyi kullanarak CHP iktidarını gerçekleştireceğiz diyor. 

Aynı Özgür ÖZEL erken seçim istemiyoruz böyle bir talebimiz de yok diyor.!!!

Peki 31 Mart yerel seçimlerinde birinci parti çıkan CHP neden bir erken seçim istemiyoruz der.!

Bu konuda farklı görüşler olsa da Özgür ÖZEL ve CHP kurmayları 31 Mart'ta CHP'ye verilen oyların tepki nedeni ile emanet oylar olduğunu biliyorlar.

Asıl tedirginliğin ise 31 Mart'ta "sandığa" gitmeyen milyonlarca seçmenin varlığı.

CHP'nin DEM parti ile genel seçimler dışında, yerel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her zaman gizli bir ittifak yaptığını hepimiz biliyoruz.
CHP her fırsatta DEM parti ile ortak siyasi tavır gösterdiğini görüyor TBB seçimlerinde Ekrem İMAMOĞLU'nun listesinde DEM partinin Belediye başkanlarına da yer verildiğini hepimiz gördük. 

CHP - DEM parti ittifakını açıktan yapmaları halinde seçmenin tepkisinin sandığa yansıyacağını bilen CHP bu ittifakı kamuoyu ile paylaşmaktan her zaman uzak duruyor ama DEM parti de bu durumdan rahatsız olduğunu her fırsatta dile getiriyor. 

En son Hakkari belediyesine kayyum atanması ile ortaya çıkan duruma Chp'nin verdiği tepki bu işbirliğini ortaya koyduğu gibi Özgür ÖZEL'in genel başkan olduktan sonraki açıklamalarında Selahattin DEMİRTAŞ, Kobani davasında verilen cezalar ve Gezi davası tutukluları ile ilgili yaptığı açıklamalar 31 Mart'ta CHP''ye Oy vermiş birçok seçmenin tepkisini çekti. 

Bir erken seçim olması halinde 31 Mart seçim sonuçlarından farklı bir sonuç ile karşılaşacaklarını tahmin eden Özgür ÖZEL DEM partinin kendi varlığını korumak için özellikle büyükşehirlerde kendi adayları ile genel seçime katılacak olması,
31 Mart'ta CHP'ye verdikleri desteği baraja takılmamak adına vermek istemeyeceklerini tahmin etmek zor olmasa gerek. 

Bu sebeple bir erken seçim istemek yerine CHP'li belediyelerin başarılı olması için zamana ihtiyaç olduğunu da biliyor.

CHP genel başkanı Özgür ÖZEL bir erken seçim çağrısı yapmak yerine CHP'ye avantaj sağlayacağını düşündüğü zamanı kullanmayı tercih ediyor 

Seçmenin güvenini kazanarak yerel iktidarını genel iktidar ile taçlandırmak istediği için bir erken seçim çağrısı yapmak yerine zamanı kullanmak için uzlaşıcı bir siyaset anlayışı ile iktadarla yakın ilişkiler kurmaya özen gösteriyor.

Çünkü CHP olası bir genel seçim de yerel seçimlerde kazandıkları başarıyı tekrarlamak için öncelikle seçmenin güvenini kazanmak gerektiğini çok iyi biliyor. 

Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik problemlerin çözüm ortağı olmak istemesi adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile diyalog kurabilmeyi önemsiyor.

CHP'li belediyelerin başarılı olması, seçmene olumsuz mesajlar yasımaması içinde işi oldukça sıkı tutuyor..

Yerel seçimler de elde edilen başarıyı genel seçimlere taşıyabilmek için terör ve teröristlerle araya mesafe koymayan CHP seçmenden iktidar olabilecek oyu alabilecek mi bunu zaman içinde gözlemleyeceğiz.

Her zaman olduğu gibi taktir okuyucularındır.

Siyasal İslamcı AK Parti'nin 23 yıllık iktidarı Makale: Siyasal İslamcı AK Parti'nin 23 yıllık iktidarı