İYİ PARTİ Genel başkanı Meral AKŞENER, GİK toplantısı sonrası grup toplantısında alkışlarla karşılanıp açıklanan karar gereği Yerel seçimlere,
81 ilde kendi adaylarımız ile gireceğiz diyerek yaptığı açıklama sonrası her il, ilçe de görev alan
İYİ parti yöneticileri ve parti üyeleri yerel seçimlerde Belediye başkan adayı ve meclis üyesi olmak üzere istifalarını verdiler. 

Aydın İYİ parti de bu sürec 2 EFELER ve 3 Büyükşehir Belediye başkan aday adayı ile start verdi.

Ne zaman kontenjan Milletvekili olarak Aydın 1. Sıradan seçilen Ömer KARAKAŞ Aydın İYİ parti teşkilatlarını kendi istek ve çıkarları doğrultusunda dizayn etmek istediği ana kadar herşey yolundaydı.

1 Kasım'da Recep TANER'in il başkanlığından istifası ile başlayan il başkanlığı bilinmezliği 5 Şubat'ta Atama il başkanı Ahmet ERTÜRK'ün il yönetimini açıklaması ile son buldu. 

1 Kasım'dan sonra başlayan üç aylık süre içinde İYİ parti içinden çıkan Efeler belediye başkan adayları ile Büyükşehir belediye başkan adaylarının yaptığı progobanda çalışmalarının görmemezlikten gelindiği ortaya çıktı. 

Kendisi gibi atanmasını bizzat sağladığı il başkanı Ahmet ERTÜRK'ün il başkanı olmasıyla başlayan süreçte İYİ parti içindeki öfke, kızgınlık ve istifalar zirveye çıktı. 

CHP'den kaçan FATİH ATAY'ın EFELER belediye başkan adayı yapıldığı gibi CHP'den başka yerde siyaset yapmasının mümkün olmadığını açıkladığı sosyal medya paylaşıma rağmen CHP'den İSTİFA ederek İYİ parti Aydın Büyükşehir belediye başkan adayı gösterileceğini Meral AKŞENER'in 15 Şubat'ta açıklayacağı Özer KAYALI'nın aday yapılmasının arkasında Kontenjan vekil Ömer KARAKAŞ'ın katkısı, onayı olduğu partililerce bilinmektedir.

İYİ parti içinde 6 yıldır mücadele veren kurucu partililer ile yaptığım görüşmelerde öfke, kızgınlık vardı. 

CHP'den transfer edilen bu adaylar bizim kendi içimizden çıkarttığımız adaylardan neleri fazla ki?

Bizim adaylarımız hakkında en küçük bir iddia, itham yok iken her iki adayın CHP Belediye başkanlığı dönemlerine ait iddia ve ithamlar var, niçin bu kişiler partimizden aday yapıldı?

Yarın bu adaylar seçilirse yeniden CHP'ye yada başka bir partiye geçmeyeceklerinin garantisi var mı? 

Geçmişte bu şekilde yapılan hatalardan ders alınmadı mı? 

Nazilli ve İncirliova belediye başkanlarının kişisel çıkarları için parti değiştirdikleri unutulmamalıdır. 

Partinin adaylarını kontenjan olarak ilimizi temsil eden atama vekil mi karar veriyor, her olayın içinde onun adını duyuyoruz.

Partinin içinde yetkili kurullar niçin var?

Biz bize dayatılan bu adaylara sahip çıkıp OY vermek zorunda mıyız?

Kim aday olmalarını sağlayıp bulup getirdiyse seçim çalışmalarını da onlar yapsın, biz bu süreçte çalışmayacağız dediklerine şahit oldum.

31 Mart akşamı İYİ parti büyük bir sürpriz ile karşı karşıya kalacak o zaman bizleri yok sayanlar şapkalarını önlerine koyup yaptıkları hata ile yüzleşecekler.

Biz o gün sessizliğimizi bozup bu yaşanan sürecin sorumlusu olduğunu bildiğimiz kontenjan vekilden soracağız. Kimse bizim emeklerinizi kendi ikbali için heba edemez diyerek 31 Mart'ı işaret ettiklerini gördüm.

Yerel seçimde hangi aday ne kadar iddialı? Makale: Yerel seçimde hangi aday ne kadar iddialı?