Türk Yerel Hizmet-Sen yetkililerinin yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Yılda bir kez topluma şirin gözükmeye çalışan, çalışanın hakkı ve gelecek mücadelesine göz diken sahte gülücük erbablarından artık sıkıldık. Hakkaniyetten uzak, zorbalık ve mobing konusunda uzmanlaşmış Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş uzun süredir Germencik Belediyesi kadın çalışanlar üzerinde ve özellikle de sendikamıza üye kadın  arkadaşlarımıza mobing uygulamaktadır. Kadın çalışanlarımızı hizmet binasından uzaklaştırmak, kademe binalarına sürmek, iş alanına ve çalışma koşullarına uygun olmayan yerlerde çalıştırmak, hatta 6 Şubat Depreminde toplanan malzemelerin yardım tırlarına yüklemeleri için kadın çalışanlara baskı kurmak, hasta olduğunu beyan etmelerine rağmen doktor raporlarına rağmen disiplin soruşturması başlatmak, bilgileri ve alakaları olmayan işlerde imzaya zorlamak, kurum içinde itibarsızlaştırma mücadelesi yaptığı için Belediye Başkanı Fuat Öndeş'i kınıyoruz."

"Her 8 Mart günü yapılan sunni şirinlik ve gülücük metoduna karşıyız. Bizler üyemiz olsun veya olmasın eşit adalet, yasalara uygunluk  konusunda her çalışanın yanındayız. İki yılı aşkın süredir bahsettiğimiz zorlayıcı ve baskıcı olaylardan dolayı üyelerimizin haklarının gasp edilmesine müsade etmedik dimdik karşılarında durduk. Nihayetinde mahkeme kararıyla Belediye Başkanı ve çevresindekilerin yaptığının kanuna ve usule aykırı olduğu ispatlandı. Hala devam etmekte olan usulsüz soruşturmalarında karşısında ve dimdik ayakta üyelerimizin yanındayız."

"Dün Yerel bir haber kaynağında Germencik Belediye Başkanı Öndeş'in 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel bir açılış haberini okuduk. Şehre ve vatandaşlara hizmet edilmesi ve hizmet götürülmesi zaten kurumun asli görevidir. 
Ama kendi kurumunda bulunan kadın çalışanlara baskı kurup, işiyle geleceğiyle oynayacaksın, sonra da kalkıp kadınlar bizim için önemlir diye bir açıklama yapacaksın. Bunu kabul edemeyiz."

 Kendi Teşkilatı Gereğini Yaptı, Öndeş'e Siyah Çelenk Verdi! 

"Aslında yapılan bu haksız baskı karşısında sendika olarak 8 Mart sabahı mesai başlangıcında Belediye Başkanı Fuat Öndeş'e siyah çelenk taktim edecektik ancak öncelikli olarak kadınlarımız için önemli olan bu güzel güne gölge düşürmek istemedik. Bir diğer sebepde zaten mevcut Belediye Başkanının 5 yıllık verimsizliği ve adaletsizliği kendi parti teşkilatı tarafından da tespit edilmiş ki bir kaç hafta önce siyah çelenk bizden önce kendisine tevdi edilmiş aday gösterilmemiştir. Adalet herkese lazım. Kimsenin hakkına girmemek lazım. Çalışanın alın terine saygı duyup gereğini yapmak lazım. Bizler Kamusen ailesi olarak her daim hakkı savunmaya ve zulüm politikası aşıklarının karşısında durmaya devam edeceğiz. Her zaman dediğimiz gibi bizim üyemiz olsun veya olmasın ekmek mücadelesi için koşturan çalışanlarımızın emeklerinin zayi edilmesine asla müsade etmeyeceğiz."