Değerli okuyucularım ve dostlarım, bu aralar sizlere İstanbul’dan sesleniyorum. Tabii aynı zamanda Aydın’da olan biteni de yakından takip ediyorum. Sn. Cavit Çağlar ve Sn. Bedrettin Dalan’la yaptığım röportajların fazlaca ses getirdiğini görüyorum. Bu nadide kişilerin Aydın’a besledikleri sevgiyi, Türkiye ekonomisi ve Aydın üzerine tarihe düştükleri notları sizlerle paylaştım.

Maalesef Aydınlılar ne kendilerini ne Aydın’ı yenileyebiliyorlar. Aydın’ın zenginlikleri sebebiyle kabuklarından dışarı pek çıkmıyorlar. Tabii bunun başka sebepleri de var. Bu gerçek nedeniyle Aydınlılar İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde etkin GETTOLARA sahip değiller. Mesela Sivaslılar, Karadenizliler ve Doğulular büyük şehirlerde çok etkinler. Aydınlılar büyük şehirlerde etkin olamadıkları için kendilerini yenileyemiyorlar, dış dünyada ne olup bittiğinin de farkına pek varamıyorlar. Azınlık bir kesimi ise bu gruba dahil etmiyorum. İşte bu yüzden Aydın köy durumunda.

 

Sn. Tolgahan Erdoğan, CHP Eski Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok yakınında olan, son zamanlarda ulusal gazetelerde ve sosyal medyada yer alan açıklamaları vesilesiyle CHP’nin İstanbul camiasında tanınmaya başlayan bir isim. Tolgahan kardeşimin, yaptığımız röportajını okuduğunuzda CHP ve Kılıçdaroğlu’na ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz. Verdiği bilgiler önümüzdeki döneme ışık tutacak. Fazla uzatmadan başlayalım o zaman.

 

Ahmet Gözen: Sn. Tolgahan Erdoğan, sizi yaklaşık 20 senedir tanıyorum, ne görevler yaptığınızı da biliyorum. Çamlıca Cem Evi ve Kültür Derneği Kurucu Başkanısınız. Çağdaş Halk Derneği Genel Başkan Yardımcılığı ile İstanbul Oto Galericiler Derneği Başkan Yardımcılığı yaptınız. Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun evine rahatlıkla girip çıkan birisiniz. Son zamanlarda İmamoğlu ve Özgür Özel’le ilgili beyanatlarınız ulusal televizyonlarda, yazılı basında ve sosyal medyada fazlaca yer alıyor. CHP’nin mevcut durumu, çok yakın olduğunuz Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Özgür Özel’le ilgili neler söyleyeceksiniz?

 

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Ahmet ağabey, ben CHP’de genç nesli temsil ediyorum. Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye gönülden bağlıyım. Kongreyi CHP delegesi olarak yakından takip ettim. Yaşananları yakından biliyorum; size de anlatayım.

CHP’DE NELER OLUYOR?

Kurultayın üzerinden 1 aydan fazla süre geçti. Ama partide sular durulmuyor. CHP, tarihinin belki de en şaibeli kurultaylarından birisini geride bıraktı. Delegelerin satın alındığı, paraların, alışveriş çeklerinin, Bitcoin yüklü telefonların verildiği, döviz bürolarının açıldığı ve işin içine kapalı çarşıdaki kuyumcuların dahil olduğu iddiaları var. O kadar fazla iddia var ki hangisine inanacağımızı şaşırdık. Açıkça görülüyor ki kirli bir süreç yaşanmış. Bu konuda kimsenin şüphesi yok.

Bir aylık başkanlığı sürecinde Sn. Özgür Özel genel başkan olarak değil de emanetçi gibi görünüyor ve bu durum aslında partilileri şaşırtmıyor. Sn. Özel’in, TBMM’deki birkaç etkili konuşma dışında yaptığı bir şey yoktu. Partide Kılıçdaroğlu’na yaranmak ve Veli abisiyle birlikte ayak oyunları yapmakta mahir sadece. Bu arkadaşların siyasal derinliklerinin olmamasının süreci bu noktaya getireceği zaten belliydi.

Pervin Chakar’ın Senfonisi’nde Pervin Buldan’la birlikte poz vermesi, Meral Akşener’i ziyaret etmesine rağmen iş birliği zemini bulamaması ve dün Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yaptığı görüşmede bazı taleplerde bulunması Özel’in bir aylık karnesinde geçer notun olmadığını gösteriyor.

 

Ahmet Gözen: Peki, şu anda CHP’de patron kim?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Bir aylık süreçte esas patron Ekrem İmamoğlu. Önce, İBB’den doğrudan veya dolaylı maaş alan kontrolündeki 20’den fazla adamı parti meclisine soktu; böylece parti meclisini ele geçirdi. Sonra, MYK’daki en etkili yerleri ele geçirdi.

İmamoğlu, başta Yerel Yönetimler, Genel Saymanlık ve Yüksek Disiplin Kurulu gibi kilit ve etkili yerlerin kontrolünü alarak partide anahtarın sahibi oldu.

 

Ahmet Gözen: Bu denkleme bakınca, İmamoğlu’nun hedefi ne? Yerel seçimi kaybederse, sonrasının hazırlığını mı yapıyor?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Ahmet ağabey, İmamoğlu’nun şu anda ilk hedefi kendisine yakın bürokratları Kemal Bey’e yakın Belediye Başkanlarının yerine getirmek. İzmir Büyükşehir, Kadıköy, Maltepe, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer ve Ataşehir gibi birçok belediyeyi ele geçirerek olası bir yerel seçim kaybında kendisini genel başkanlık koltuğu için hazırlıyor.

Ahmet Gözen: Peki, şu anda anlattığın kadarıyla, işler İmamoğlu’nun istediği gibi gidiyor mu?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Hayır gitmiyor. İYİ Parti’nin seçime hür ve müstakil girme kararı, yine HEDEP’in seçime tek başına girme ihtimali, diğer partilerin muhtemel adayları İmamoğlu’nu rahatsız ediyor.

Şu anda kulislerde AKP için Tevfik Göksu ismi öne çıkıyor. HEDEP’de Ahmet Türk, Zafer Partisi’nde Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, Demokrat Parti’de Cemal Enginyurt’un isimleri konuşuluyor. Şu anda herkes adaylıklarını açıklıyor, İmamoğlu’nun adaylık için resmi başvurusunu yapmamış olması “acaba adaylıktan çekilecek mi” iddialarını güçlendiriyor. Çünkü, İmamoğlu kaybedeceği bir seçime girmek istemez. İYİ Parti ve HEDEP’le ittifak yapılamaması nedeniyle İmamoğlu’nun işi pek de kolay gözükmüyor.

 

Ahmet Gözen: Sen Alevisin ve Çamlıca Cem Evi ve Kültür Derneği Kurucu Başkanısın. Çağdaş Halk Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptın. Alevilerin içindeki bir siyasetçi olarak Alevilerin İmamoğlu’na ve Özgür Özel’e bakışını nasıl değerlendiriyorsun?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na ihanet edildiğini düşünüyoruz. Buna parti içindeki Alevi vatandaşlarımızın tepkisini eklersek işi gerçekten zor İmamoğlu’nun ve Özgür Özel’in.

 

Ahmet Gözen: Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Muharrem İnce’yle yapılan görüşmeler için ne diyeceksin?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: İmamoğlu tam da bu süreçte Muharrem İnce’yle kritik bir görüşme yaptı. Muharrem İnce yaklaşık 10 gün önce Kılıçdaroğlu’nu ofisinde ziyaret etmişti. Partisini maddi imkânsızlıklardan dolayı kapatacağını ifadeyle konu bağlamında Kılıçdaroğlu’nun fikrini sormuştu. Bu görüşmeden iki gün sonra İmamoğlu ile İnce Yenikapı’da kahvaltıda bir araya geldiler. İddiaların aksine, burada adaylık veya başka bir konu görüşülmedi. İkili pazartesi günü yeniden görüşecek. Benim düşüncem şu: İmamoğlu, HEDEP’in, bu hafta parti meclisinde İstanbul’da aday çıkarması kesinleşirse aday olmaktan vazgeçip Muharrem İnce’yi İBB adayı olarak öne sürebilir. İmamoğlu’nun şu anda tek bir hedefi var, CHP Genel Başkanlığı. Bu yolda hızlı adımlar atıyor.

Ahmet Gözen: İmamoğlu aday olmasa önümüzdeki dönemde ne gibi gelişmeler yaşanır? Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ne yapar?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Muhtemelen yerel seçimler sonrasında gerek İmamoğlu tarafı gerek Kılıçdaroğlu tarafı emaneti geri almak için partiyi mayıs, en geç haziran ayında olağanüstü kurultaya götürecek. Bu süreçte yıpranan Özel’in ise nasıl bir tutum alacağı şimdiden merak konusu.

Bu arada Kılıçdaroğlu Ankara’da yoğun mesai yapıyor. Mustafa Kemal

Mahallesi’nde açtığı ofisi partinin ileri gelenlerince her gün ziyaret ediliyor. Haftanın 6 günü, günde yaklaşık 10 saat görüşme yapan Kemal Bey daha çok partilileri dinliyor ve notlarını alıyor. Kemal Bey’e yakın 75’den fazla milletvekili bu süreçte hala Kemal Bey’le dirsek temasında. Grubun bir arada olması İmamoğlu’nu rahatsız ediyor.

Bu yüzden, 10 gün önce yapılması gereken TBMM Meclis İdare Amirliği Seçimi de henüz yapılamadı. Kemal Bey’e yakın grubun seçimi kazanması halinde bu milletvekillerinin grup başkanvekillikleri için de adım atmalarından korkan Özel ve İmamoğlu ekibi seçimi bu yüzden erteledi.

   

Olası bir olağanüstü kurultayda ne olacak? Tahminim, yarışın İmamoğlu ve

Kılıçdaroğlu arasında geçeceği. İmamoğlu kesin aday olacak, Kemal Bey tarafında ise işler kollektif yürüyor. Her ne kadar ortak bir aday üzerinde çalışma yapılsa da günün sonunda,

İmamoğlu gibi güçlü bir figürün karşısında yalnızca Kemal Bey aday olacaktır. Çünkü, net şekilde görülüyor ki, baba ve oğul artık birbirlerinin en büyük düşmanı. Kemal Bey bu süreçte herkesi affedebilir. Ama görünen o ki, CHP kurultayını ticari bir zemine oturtan, İBB’nin kamu kaynaklarını parti içi iktidarı için kullanan ve en önemlisi, BEŞLİ ÇETELERE dokunmayan İmamoğlu’nu partiden göndermek için elinden geleni yapacaktır. Çünkü artık kurdun dişine kan değdi.

 

Ahmet Gözen: Özlem Çerçioğlu’nun kongrede durumu nasıldı?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Özlem Çerçioğlu göstermelik bir çalışma yaptı. Kemal Bey’in kaybedeceğini anlayınca ortalarda gözükmedi. Kemal Bey grubu kendisini divan başkanı adayı olarak göstermek istedi; o ise tatlı su kurnazlığı yaptı. Süleyman Bülbül ve Bülent Tezcan onu rahat bırakmaz. Aydın’daki kongrelerde kendilerine yapılanları herkes biliyor. Politikacı unutmaz; Kemal Bey ise hiç unutmaz.

Ahmet Gözen: Son sözlerini alabilir miyim?

 

Sn. Tolgahan Erdoğan: Ahmet ağabey. Aydınlı CHP’lilere ve Aydınpost yetkililerine selam olsun. Bana bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ederim. 

 

Değerli okuyucularım ve dostlarım size İstanbul’dan seslendim.

İyi günler diliyorum.

Sayın Bedrettin Dalan: Ben has Aydınlıyım Makale: Sayın Bedrettin Dalan: Ben has Aydınlıyım