Son dönemdeki açıklamalar, tartışmalar “6’lı masa dağılıyor mu?” sorusu ile 6’lı masada kriz yorumlarını beraberinde getirdi. Temel soru tüm bunların masanın dağılmasına yol açıp açmayacağı... CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da yakınlığı ile bilinen Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ile olanı biteni açık açık konuştuk.

HDP’li bakan, ihale meseleleri, son olarak da İYİ Parti Genel Başkanı’nın “Kazanacak aday Kılıçdaroğlu mu?” sorusuna, “İyi bir soru olmadı. Henüz bilmiyorum” sözleriyle başlayan yanıtı “Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında soğuk rüzgârlar esiyor, masa dağılıyor” yorumlarına neden oldu. İki lider Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kırsal Kalkınma Başkent Modeli Toplantısı’nda buluştular. Neşeli, bol sohbetli görüntüleri yansıdı ama beklenin aksine baş başa görüşme yapmadılar. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu “Fırsat yoktu” dedi. Kuşoğlu son derece önemli açıklamalar yaptı. Özellikle de CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ve “masanın hangi koşulda dağılacağı” konusunda... Sohbetimizin bu bölümünün tamamını soru yanıt biçiminde sizlere aktarmak istiyorum:

ALTILI MASA HANGİ KOŞULDA DAĞILIR

- CHP’nin adayı kesin olarak Kemal Kılıçdaroğlu mu?

Kuşoğlu: Kesin ve çok da normal. Ana muhalefet partisi genel başkanını aday çıkarmalı.

- Peki Akşener kendisine sorulan soruya neden “Bu iyi soru olmadı” yanıtını verdi, desteklemiyor mu?

Kuşoğlu: Bence Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekliyor ama bir karar almadı.

- 6’lı masanın tamamı Kılıçdaroğlu’nu destekliyor mu?

Üniversiteli TIR şoförleri geliyor! Üniversiteli TIR şoförleri geliyor!

Kuşoğlu: Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu normal. Karşı çıkan yok. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne anlama gelir, bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna rağmen olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.

- Akşener masaya başka isim getirirse ne olur? Mansur Yavaş ismini getirir mi?

Kuşoğlu: Konsensus aranır ama Mansur Bey, adının masaya getirilmesini kabul etmez. Meral Hanım da getirmez.

Akşener seçimin riske atılamayacağını söyledi. Anketleri masaya getirirse?

Kuşoğlu: Anketlerle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı tespit etmek doğru mudur? Anketler popülariteyi gösterir sadece. Kılıçdaroğlu dışında aday çıkarmak masanın dağılması anlamına gelir. En büyük partinin isteği olmazsa bozulur.

Hürriyet / Hande Fırat