Mevlüt Tezel yazdı: İngiltere'de seks işi yapan öğrenciler arttı biz de öğrencilere günlük 60 TL beslenme yardımı yapılıyor Mevlüt Tezel yazdı: İngiltere'de seks işi yapan öğrenciler arttı biz de öğrencilere günlük 60 TL beslenme yardımı yapılıyor

Farklı yatırım türlerinin bir karışımına yatırım yaptığınızda çeşitlendirme yapmış olursunuz. Çeşitlendirme, parayı hisse senetleri, tahviller, türevler ve nakit gibi farklı varlık sınıfları arasında ve içinde yayarak riskinizi azaltmak anlamına gelir. Piyasadaki iniş ve çıkışları atlatmanın ve büyüme potansiyelini korumanın en iyi yollarından biridir.

Çeşitlendirmeyi biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim ve ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olalım.

Çeşitlendirme neden işe yarar?

Kesin bir şey diye bir şey yoktur. Farklı yatırımlar farklı zamanlarda farklı şekillerde performans gösterir, bu nedenle çeşitli yatırımlara sahip olmak yardımcı olur.

Portföyünüzün tek bir yatırımın performansına bağlı olmasını istemezsiniz. Örneğin, yalnızca bir hisse senediniz varsa ve bu hisse senedi yüzde 20 düşerse, yatırımlarınızın değeri yüzde 20 düşer. Diğer hisse senedi düştüğünde yükselen (ya da o kadar düşmeyen) bir hisse senedi daha ekleyerek portföyünüzü geliştirebilirsiniz.

Çeşitlendirmenin yolları

Hisse Senetleri, Tahviller ve Nakit'te varlık sınıflarını ve bu varlık sınıflarının belirli özelliklerini öğrendik. Şimdi, bu bilgileri sizin için işe koyabilirsiniz.

Başlangıç olarak, portföyünüzü üç şekilde çeşitlendirebilirsiniz:

●     Hisse senetleri, tahviller, emtialar (altın veya diğer değerli metaller gibi) ve nakit gibi başlıca yatırım türlerinin farklı kategorilerini birleştiren uzun vadeli bir varlık tahsisi planı ile varlık sınıfları arasında.

●     Varlık sınıfları içinde herhangi bir piyasa sektörüne (örneğin teknoloji veya sağlık hizmetleri), şirkete, şirket büyüklüğüne (örneğin büyük sermaye, orta sermaye, küçük sermaye) veya ülkeye çok fazla konsantre olmamak.

●     Hem değer hem de büyüme hisselerinin bir kombinasyonu yoluyla yatırım stillerini karıştırarak. Bu, belirli piyasalarda daha iyi veya daha kötü performans gösteren yatırım stratejileriyle ilişkili riskleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Örneğin, portföyünüzün %70'i hisse senetlerinden, %20'si GYO'lardan ve %10'u ikili opsiyon ticareti gibi türev ürünlerden oluşabilir. Portföyünüze farklı yatırım tarzlarını karıştırmak mantıklıdır.

İkili opsiyonlara dalmak isteyen kişilerin dikkatli olması gerekir, çünkü brokerlerin neredeyse yarısı dolandırıcıdır, Pocket Option gibi güvenilir biriyle çalışmak her zaman daha iyidir. Pocket Option hakkında daha fazla bilgi edinmek ve buna göre karar vermek isteyebilirsiniz.

Ne kadar çeşitlendirilmeli

Ne kadar çeşitlendirme yapılacağı konusunda kesin ve katı kurallar olmasa da, iki veya üç hisse senedi tutmak muhtemelen piyasadaki iniş ve çıkışlara karşı size yeterli koruma sağlamayacaktır. Genel olarak, hisse senedi sayısı arttıkça çeşitlendirmenin faydaları da artar. Aşağıdaki yönergeleri göz önünde bulundurun:

●     İyi çeşitlendirilmiş bir hisse senedi portföyü için, sektörler, endüstriler ve ülkeler arasında küresel olarak çeşitlendirilmiş bir portföy ile başlayın.

●     Çoğu yatırımcı için, öncelikle yüksek kaliteli, yatırım yapılabilir devlet ve şirket tahvillerinden oluşan bir tahvil portföyü başlangıç için iyi bir yerdir. Yüksek getirili önemsiz tahviller veya yabancı tahviller, risk toleransınıza bağlı olarak küresel olarak çeşitlendirilmiş bir tahvil portföyü oluştururken dikkate alınması gereken eklemeler olabilir.

Bir hisse senedi veya tahvil yatırım fonu veya Borsa yatırım fonu (ETF), az miktarda para ile tek bir yatırımda geniş çeşitlilik sunabilir.