Instagram'a erişim sorunları yaşanıyor Instagram'a erişim sorunları yaşanıyor

Kredi kartı kullanımı son yıllarda Türkiye’de bilhassa enflasyon artışının ardından rekora koştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kontrol dışı kredi kartı kullanımının önüne geçebilmek adına kısıtlamaları çoğalttı. Yine bugün de verilen karar sonrasında 4 aşamalı sınırlama planı yapılacağı bildirildi.

TCMB kredi kartı kullanıcılarına kötü haberi duyurmaya başladı. Kontrolsüz şekilde kredi kartı kullanan vatandaşların harcamalarını kısıtlama kararı alarak 4 aşamalı güncel sınırlamalara başladı.

Kredi Kartı Kullanımında 4 Aşamalı Sınırlama Planı

Merkez bankasının aldığı karar doğrultusunda, kredi kartı işlemlerinde yapılan bir takım taksit sınırlarını ve nakit avans çekimini kısıtlı hale getirerek kredi kartı faiz oranlarının arttırımı ve asgari ödeme rakamlarının yükseltilmesi hususunda yeni çalışmalar yapıyor. Merkez Bankası’nın bu kararının kredi kart kullanımındaki kontrolsüzlük olduğu belirtiliyor.

Cebinde kredi kartı olanlar yandı! Bu karar herkesi kahredecek

Taksitli Alışverişlere Kısıtlama Geliyor

Bankalar nakit avans kullanımındaki taksit miktarlarını 12 aylık süreden 3 aya kadar indirmeyi planlıyor. Gelecek dönemde de taksitli alışverişlerde yine benzeri sınırlamaların yapılması bekleniyor. Yapılacak olan bu kısıtlamalar ile faiz oranları ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle tüketici harcamalarının dengede kalması sağlanacak.

Kredi Kartı Limitinde Düzenlemeler Yapılacak

Bazı bankaların düşük gelirli vatandaşlara sunduğu yüksek tutarlarda kredi kartı limitleri de BDDK mevzuatına rağmen hala devam ediyor. Bu sebeple de Merkez Bankası bu düzensizliklerin süregelmemesi amacıyla, kredi kartlarının limitlerini en aza indirerek borçlanmanın önüne geçmeyi planlıyor.