• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  Çapalama ücreti belli oldu

  16.05.2008 09:20
  Aydın'da hasat mevsimi yaklaşırken biçerdöver fiyatları ile yaklaşan pamuk çapalama sezonu öncesi pamuk çapalama yevmiyeleri belirlendi.
  Çapalama ücreti belli oldu
  Çapalama ücreti belli oldu Çapalama ücreti belli oldu Çapalama ücreti belli oldu

  Aydın Ziraat odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda yapılan görüşme sonunda çapa yevmiyeleri 17 YTL, biçerdöver dönüm fiyatları da hububatta 10-12 YTL, mısırda 13-15 YTL arasında olacak.
  Aydın Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamaya göre il sınırları içerisinde 2008 yılı hasat sezonunda sabah erken saatte çiğ varken biçim yapılmayacak. Tarla sahipleri de kurallara uymayan biçerdöver operatörü ve biçerdöver sahibini uyaracak. Kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacak. Biçerdöver operatör belgesi olmayanlara ise biçim izni verilmeyecek.
  Son yıllarda pamuktaki fiyat düşüşü ile birlikte meydana gelen kuraklık nedeniyle üreticinin hububat ve mısıra yöneldiğini belirten Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, özellikle dane kaybı konusunda çiftçilerin dikkatli olmasını ve hasat sırasında makineleri denetlemesini istedi.
  Öte yandan Aydın'da kırsal kesimden yaşayan köylü kadınların en önemli gelir kaynağı olan pamuk çapası yevmiyeleri de belirlendi. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda alınan karara göre çapalama yevmiyesi 17 YTL olarak belirlendi. Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, "Hem çiftçiyi hem de çapa yapan kişileri düşünerek yevmiye fiyatlarını 17 YTL olarak belirledik. Bu paranın 15 YTL'si net olarak çapayı yapan kişiye geri kalan 2 YTL ise dayı başı ücreti ve ulaşım masrafı olarak kullanılacaktır. Gönlümüz çalışana daha çok vermekten yana, ancak üretici de bir şey kazanamadığı için bunu gerçekleştiremiyoruz" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim