Türkiye’nin en ünlü hekimlerinden biri. Ağzından çıkan hemen her söz tartışma yaratıyor. Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay, yeni kitabı ‘Karatay Sözü’nü okuyucusuyla buluşturdu. Yine çok ilginç iddiaları var. Diyor ki: Biz 30 yaşında düz duvara tırmanırdık, şimdi 25-30 yaşında çocuklar menopoza giriyor, spermleri az. İnsan ömrü uzamıyor, aksine kısalıyor. Oya Çınar/[email protected]

Yeni kitabınız ‘Karatay Sözü’ okuyucunuzla buluştu. Kitapta yine hem çok faydalı bilgiler hem de bir kesim tarafından tartışma yaratacak iddialar da var… Mesela “Pandemi uydurulmuş bir şeydir, bir korku pandemisi yaratıldı” diyorsunuz. 

E yaratıldı da ondan diyorum. Yaşam biçimi çok önemli. ‘Karatay Sözü’ kitabını bu yüzden yazdım. Halk üzerinde çok büyük bir panik, korku ve baskı oluştu. Korkacak bir şey yok, paniklemeyin. Covid eni sonu bir griptir, başka da bir şey değildir.

Siz Covid aşısı oldunuz mu

Siz Covid aşısı oldunuz mu? 

Hayır olmadım. Aşı aşı değil ki, bir sıvı. Bunu 2016’da grip aşısı için de söyledim. Grip virüsünün aşısı olmaz. İlacı olmaz çünkü hayatta kalma kabiliyetleri dakikada bir mutasyona uğramak üzerine. Bugün ürettiğiniz aşı dünkü virüse etki etmez.

COVİD, NÜFUSU KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN UYGULANAN BİR PLAN

Altın Portakal kırmızı halıda şıklık yarışı Altın Portakal kırmızı halıda şıklık yarışı

COVİD, NÜFUSU KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN UYGULANAN BİR PLAN 

*Peki ne yapılmalı? Ben bağışıklık zırhımı güçlendiriyorum. ‘Karatay Sözü’ budur. Virüsler ölmez, biz ölürüz. Onlar yok olmaz, zamanla güçlerini kaybederler sadece. Domuz gribi, kuş gribi… Bunların hepsi aynıdır. 1890’daki Rus gribi de bunun bir çeşidiydi. O yüzden korkmayın, korkmayalım. Bu bir senaryo, bir plan!

Kimin senaryosu

Kimin senaryosu? 

‘Billy The Kid’ diyorum ben ona (gülüyor). Dünyayı kontrol altına almak, insanları korkutup susturmak, yaşlıları yok etmek, nüfusu kontrol etmek amacıyla düzenlenen bir senaryodur bu. Kapitalizm böyle vahşidir işte. O yüzden modern tıptan çok koruyucu hekimliği savunurum ben her zaman. Hipokrat yemini de bunu gerektirir.

2014’te yaptığınız “Hamilelere şeker yükleme testi yapılmamalı” açıklamanızdan dolayı 15 gün meslekten uzaklaştırma kararı verilmişti hakkınızda. Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali iddiasıyla başvurdunuz ve haklı bulundunuz.

2014’te yaptığınız “Hamilelere şeker yükleme testi yapılmamalı” açıklamanızdan dolayı 15 gün meslekten uzaklaştırma kararı verilmişti hakkınızda. Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali iddiasıyla başvurdunuz ve haklı bulundunuz. 

Haklıydım çünkü… İfade özgürlüğü var! Hamilelerde, doğal olarak hamileliğin ilk gününden itibaren hem şeker hem insülin yükselir, tüm hormonlar inip çıkmaya başlar. Ben 80 yaşındayım, 60 yıllık hekimim. Bizim tıp okuduğumuz tarihlerde böyle bir uygulama görmedim. Bu sonradan çıktı. Zaten artık anneler de bilinçlendi, itiraz ediyorlar o yüzden azaldı, pek yapılmıyor artık.

TÜRKİYE’DE OBEZİTE VE DİYABET PANDEMİSİ VAR AMA HİÇ SÖYLENMİYOR

TÜRKİYE’DE OBEZİTE VE DİYABET PANDEMİSİ VAR AMA HİÇ SÖYLENMİYOR 

*Mesleğinizde pop star gibi algılanmanızın, her iddianızın tartışma yaratmasının diğer hekimler üzerinde psikolojik olarak olumsuz bir etki yarattığını düşünüyor musunuz? Onu onlara sormak lazım, “Karatay’ın her şeyine neden itiraz ediyorsunuz? Neden ağzını her açtığında hücum ediyorsunuz?” diye. Ama bu bir kesimde var. Geçtiğimiz mart ayında, Marketing Türkiye’nin yaptığı bir araştırmada, Türk halkı beni kanaat önderi seçti. Yüzde 30 oyla, sağlık alanında halkın en güvendiği hekim seçildim.

Sağlıklı yaşam artık birçok insanın en çok ilgilendiği konu. İnsanlar artık daha bilinçli gibi görünürken, bu yıl Avrupa’da obezitenin en hızlı yayıldığı ülke seçildik. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz

Sağlıklı yaşam artık birçok insanın en çok ilgilendiği konu. İnsanlar artık daha bilinçli gibi görünürken, bu yıl Avrupa’da obezitenin en hızlı yayıldığı ülke seçildik. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Yeni bir şey değil. 2008’den beri Türkiye’de obezite ve diyabet pandemisi var ama hiç söylenmiyor. 2011’den beri tüm kitaplarımda yazdım bunu. Tabii ki temelinde yanlış beslenme, stres, kötü alışkanlıklar, hareketsizlik gibi pek çok etken var.

DOĞURGANLIĞI DEVAM EDEN SAĞLIKLI BİR KADIN HER YAŞTA DOĞURABİLİR

DOĞURGANLIĞI DEVAM EDEN SAĞLIKLI BİR KADIN HER YAŞTA DOĞURABİLİR 

*Bu tabloya bakınca bugün doğan çocukların 100 yaşını göreceği iddiası da ilginç geliyor… Bu düpedüz aldatmacadır, halkı uyutmaktır. Siz benim ürettiğim tüm zehirleri yiyin, 100 yaşına kadar yaşayacaksınız… Olur mu bu? 20-30 yaşlarında gencecik hastalar geliyor bana. Biz o yaşlarda hastalık bilmezdik. Düz duvara tırmanırdık. Her şey 1950 sonrası oldu. 1950’den sonra doğanların hepsi hasta. Batı’da bu çok iyi biliniyor aslında. Çocuklarının kendilerinden daha kısa ömürlü olacağını biliyorlar ama tersiymiş gibi bir algı yaratılıyor. “Gaddar” tüccarların uygulaması bunlar. 1’e karşılık 1500 kazanmak için insanları telef ediyorlar. Hepsi gaddar tüccar!

Nasıl mesela

Nasıl mesela? 

Bakın etrafınıza, mutlaka duyuyorsunuzdur. 25-30 yaşında çocukların regl düzenleri bozuk. Spermleri az. 30 yaşında menopoza giren var. Biraz eskilere bakın. Eskiden torunuyla yaşıt kızları olan kadınlar vardı. Çok özel bir sağlık sorunu yoksa kadın 50 yaşında da doğururdu. Ve bu halk arasında normal görülürdü, yadırganmazdı. Doğurganlığı devam eden ve sağlıklı olan her kadın hamile kaldığı her yaşta doğurabilir. Çünkü bu doğal bir süreçtir. Bir de günümüze bakın. 40 yaşında doğurana şaşkınlıkla bakılıyor. Havamız kirli, suyumuz kirli, elektromanyetik alanlarda yaşıyoruz.

Sağlıklı beslenme ve sporla yaşlanmayı durdurmak ya da geciktirmek mümkün mü

Sağlıklı beslenme ve sporla yaşlanmayı durdurmak ya da geciktirmek mümkün mü? 

İnsan ömrü bellidir. Durdurmak da geciktirmek de mümkün değildir. Ama yaşadığınız süreyi iyi yaşamak diye bir şey vardır. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Estetik de ayrı bir endüstri artık. Ben, “Kelle paça yiyin, doğal kolojendir” dediğimde de bana hücum ettiler ama doğrusu budur. Kolojen dediğiniz şey hayvansal proteindir.

Spor yapanların aldığı gıda takviyelerine ne diyorsunuz

Spor yapanların aldığı gıda takviyelerine ne diyorsunuz? 

Protein tozu en tehlikeli şeylerden biridir. Trans yağla doludur. Toz haline gelmiş zehirdir bunlar. Bunları gençlere pazarlıyorlar. Uluslararası atletlere bakın, asla protein tozu kullanmazlar, gayet doğal beslenirler.

VEGANLAR HASTALIKLILAR, KANSIZLAR, DİRENÇLERİ KIRIK

VEGANLAR HASTALIKLILAR, KANSIZLAR, DİRENÇLERİ KIRIK 

*Vegan beslenme gün geçtikçe artıyor. Bu konuda nasıl düşünüyorsunuz? Onun da büyük bir plan olduğunu düşünüyorum. İnsanları kontrol altına almanın başka bir metodu. Zürafalar en az bir ton ağırlığında. Yalnızca ağaç yaprağıyla beslenirler. Pandalar bambu yaprağı yer. Ama onların vücudu öyle programlanmıştır. O vücut yağ, protein ve vitamin üretir ancak insanlarda böyle bir mekanizma yok! Yalnızca tahıl ya da yaprak yiyerek yaşayamaz insanlar. Zaten yaşayamıyorlar, kısa ömürlüler, hastalıklılar, kansızlar, dirençleri kırık. Bu bir kandırmacadır. Vejetaryenlik bir felsefe, ona bir şey diyemem çünkü onlar hayvansal gıda yiyor. 1950’lerde “Veganlık beyni çalıştırır” sloganıyla başladı bu, halbuki tam tersi. Böyle büyük bir yalan olamaz!

“Mümkünse hiç tüketmeyin” dediğiniz bir şey var mı

“Mümkünse hiç tüketmeyin” dediğiniz bir şey var mı? 

Şeker yemeyin ve şekere dönüşecek gıdaları tüketmeyin. Bir tane kesme şeker, bir insanın günlük tüm şeker ihtiyacını karşılar. Ondan fazlası zehirdir.

Sınırsızca tüketebilirsiniz dediğiniz bir besin var mı

Sınırsızca tüketebilirsiniz dediğiniz bir besin var mı? 

Doyuncaya kadardır ölçüsü. Doğal ve mevsiminde olanı doyuncaya kadar tüketebilirsiniz.

SEVDİĞİNİZ BİRİYLE DANS EDİN, GÜN DOĞUMUNU İZLEYİN, AY’A BAKIN… BUNLAR DOĞAL ANTİDEPRESANDIR

SEVDİĞİNİZ BİRİYLE DANS EDİN, GÜN DOĞUMUNU İZLEYİN, AY’A BAKIN… BUNLAR DOĞAL ANTİDEPRESANDIR 

*Doğal antidepresan önerileriniz neler? İbni Sina diyor ki: Yaşınız ilerledikçe hareketiniz ona göre artacak. Hipokrat da diyor ki: Uzun yol yürürseniz uzun yaşarsınız. Ama maalesef Türk halkında bu yok. Yurt dışında 80 yaşında insanlar tenis oynuyor, onu bir yaşam biçimi haline getirmiş. Vücudunuza stres yüklemeden sevdiğiniz sporu yapın, 10 bin adım, 20 bin adım diye saymayın. Ama tabii kiloluysanız danalar gibi koşmayın, o tehlikeli. Stresten uzak durmaya çalışın, sevdiğiniz bir müziği dinleyin, sevdiğiniz biriyle dans edin. Ormanda yürüyün, gün doğumunu, gün batımını izleyin. Ay’a bakın… Bakın nasıl iyi gelecek.

Oya Çınar/posta.com.tr