Almanların 'Türk-Yunan Savaşı' senaryosu! 'ABD elinden gelen her şeyi yapacak' Almanların 'Türk-Yunan Savaşı' senaryosu! 'ABD elinden gelen her şeyi yapacak'
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, geçen haftadan itibaren sıkça kullanılan atmosferik nehir terimini açıklayarak yarattığı felaketin yanı sıra bölgesel su kaynağına ciddi katkıda bulunduğunu belirtti. ABD’nin batı kıyısında yıllık yağışların yaklaşık yüzde 30 ila 50'sinin, az sayıdaki atmosferik nehirlerden kaynaklandığı ifade edildi.

NOAA bu hava olayının nasıl oluştuğuna dair dün yaptığı açıklamada “Atmosferik nehirler, nemli havayı tropik bölgelerden daha yüksek enlemlere taşıyan atmosferdeki uzun, yoğun bölgelerdir. Nemli hava, yüksek rüzgar hızlarıyla birleşerek karaya indiğinde şiddetli yağmur ve kar oluşturur, özellikle dağlık arazide.

Bu aşırı yağış olayları ani sellere, çamur kaymalarına, can ve mal üzerinde yıkıcı hasarlara yol açabilir. Atmosferik nehirler karadan geçtiğinde yoğun ve hızlı yağış, siklon kuvvetli rüzgarlar ve önemli ölçüde artan dalga yükseklikleri ile kasırgalarınkine benzer koşullara neden olabilirler” ifadelerini kullandı.

3 ATMOSFERİK NEHİR DAHA OLACAK

California eyaletini 2021 yılında etkisi altına alan bir atmosferik nehir olayının San Francisco Körfezi’nde 18 metreyi geçen dalgalar oluşturduğunu vurgulayan NOAA, bu yıl yaşanan atmosferik nehir olayında California’nın, ortalamanın yüzde 400-600 üzerinde yağış aldığını vurguladı.

California Valisi Gavin Newsom dün yaptığı açıklamada, “California, 6 atmosferik nehir tarafından vuruldu ve yolda 3 tane daha var” ifadelerini kullanarak vatandaşları uyardı.

Vali Newsom, atmosferik nehirlerin yarattığı sel felaketine bağlı olarak şimdiye kadar 17 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.