• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Büyük Menderes Nehri taştı

  07.01.2009 11:45
  Son yıllarda yaşanan kuraklıktan en fazla etkilenen illerin başında gelen Aydın'da şimdi de ovalar göle döndü.
  Büyük Menderes Nehri taştı
  Büyük Menderes Nehri taştı Büyük Menderes Nehri taştı Büyük Menderes Nehri taştı

  Yaklaşık 5 gündür devam eden sağanak yağış nedeniyle Ege Bölgesi"ndeki tarım arazilerine hayat veren Büyük Menderes Nehri taştı, binlerce dönüm ekili alan sular altında kaldı. Yağışların devam etmesi kaynak suların da çıkması nedeniyle çiftçiler ovadaki tüm arazilerin sular altında kalmasından endişe ederken, sularının getirdiği odun parçaları maddi nedenlerden ötürü yakacak odun bulamayan ailelere umut oldu.
  Geçen son iki yaz son yılların en kurak yaz sezonu geçiren Aydın'da yaşanan içme ve sulama suyu sıkıntısın ardından; Aydın, Koçarlı ve Söke Ovalarını besleyen Büyük Menderes Nehri daha mayıs ayında tamamen kurumuştu.Ürünlerin yanı sıra ağaçların kurumaya başladığı bölgede Kemer ve Adıgüzel Barajları'ndaki suyun da Ağustos ayında tükenmesiyle ciddi bir susuzluk yaşanmıştı. Çaresizlik içerisinde yağmur bekleyen binlerce çiftçi yağmur dualarına çıkarken, üreticiler daha önce boğulmaktan korktukları nehirde oluşan su birikintilerini tenekelerle taşımaya çalışmıştı.
  Kış aylarına girilmesine rağmen Ege Bölgesi"nde aylardır beklenen yağışların Ocak ayının girmesiyle birlikte bölgede etkili olmasıyla birlikte, hafta sonundan itibaren etkili olan sağanak yağışlarla birlikte Büyük Menderes Nehri taştı, tarlaları su bastı. Nehir yatağındaki su seviyesinin yükselmesiyle birlikte nehrin sığ olduğu yerlerde yaşanan taşkınlar yaklaşık 2 bin dönüm ekili alanın sular altında kalmasına neden oldu. Geçen yıllarda kuraklık nedeniyle zor günler geçiren üreticiler, bu yıl da ekli arazilerine su basması nedeniyle mağdur oldu. Aylar sonra yağan yağmurlara meydana gelen taşkınlar nedeniyle sevinemeyen üreticiler, yazım kuraklık kışında yağışlar nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, yaşanan taşkınların önlenmesi için Çine Barajı'nın biran önce tamamlanmasını istedi.
  Büyük Menderes Nehri"nin taşmasıyla birlikte Aydın, Koçarlı ve Söke Ovalarında bulunan başta buğday ve arpa ekili araziler olmak üzere marul, pırasa ve karnabahar gibi kış sebzelerinin ekili olduğu araziler sular adlında kaldı. Sularlı kaplı arazilerde gömülü kalan mahsuller çürümesinden endişe eden çiftçiler, traktörlerle arazilerinde biriken suyu tahliye etme çabasına girdi. Bir taraftan çiftçiler sel baskınlarıyla mücadele ederken, sel sularının getirdiği odunlar maddi nedenlerden ötürü yakacak odun alamayan ailelere umut oldu. Menderes Nehri kenarında biriken odunları toplayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, kendilerini bir süreliğine de olsa idare edecek olan yakacağı temin etmenin mutluluğunu yaşadı.
  Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle bölge çiftçisinin çok fazla mağdur olduğunu ifade eden 58 yaşındaki Ayşe Demir isimli üretici, “Yağışlara çok sevindim, çünkü zeytinlerimiz kuruyacaktı. Ben baskınların neden olduğu zarara da razıyım. Yer altı suları kesilmeye başladı. Geçen sene çok şiddetli bir kuraklık geçirdik. Dinamolar kurudu, artezyenlerin suyu kesildi. Tarlalarımız sular altında kaldı ama zamanı geldi mi çekilir. Ne yapalım suların çekilmesini bekleyeceğiz. Zarar olan yerlerde oldu tabi. Tarlamın birisine yonca ektim, su kestiği için kurudu. Karşı tarafta da 36 dönüm yerim var. İçinde su olduğu için gidemiyoruz da, göremiyoruz da. Su biriktikçe zararımız büyüyor. Zararımız bu nedenle oluyor” dedi.
  Bu arada; son 5 gündür Aydın'da devam eden yağışlarda metrekareye yaklaşık 160 kilogram yağış düştüğünü belirten Aydın Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışların bugünden itibaren etkisini kaybedeceği bildirdi. Önümüzdeki Cuma gününden itibaren bölgenin yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisine gireceğini kaydeden yetkililer, vatandaşları olası sel baskınlarına karşı uyardı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim