Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok ihtiyaç sahibi vatandaşa her ay düzenli sosyal yardım ödemesi yapıyor. Bakanlık tarafından sağlanan yardımlardan biri de Kronik hastalığı olanlara verilen düzenli maaş oluyor. Sağlık raporu ile başvurusunu yapan vatandaşlar her ay düzenli olarak 5100 TL'ye kadar maaş alabiliyor. Bayram öncesi bu maaştan faydalanmak isteyenler için son tarih belli oldu. 31 Mart'a kadar başvuru işlemlerinizi e-devlet'ten yapın bayram öncesi devlet desteği fırsatını siz de kaçırmayın.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileleri için devletin sağladığı çok sayıda sosyal yardım ve destek ödemesi var. Bu yardım ödemeleri arasında öne çıkanlardan biri de Kronik hastalığı olanlara verilen devlet yardımları oluyor. Tüberküloz gibi kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapmaları durumunda devletten aylık 5100 TL'ye kadar maaş ödemesi alabiliyor. Çalışamayan hastalığı sebebiyle evde kalmak zorunda kalan vatandaşlar bu ödemeler sayesinde rahat bir nefes alıyor. Dar gelirlilere ihtiyaç sahibi ailelere verilen devlet destekleri için başvurular e-devlet aracılığıyla yapılıyor. 31 Mart'a kadar başvuru işlemlerini tamamlayanlar ödemeden bayram öncesi yararlanabiliyor.

Kripto paralar sert düşüşün ardından toparlanıyor! Oklar yukarıyı gösteriyor Kripto paralar sert düşüşün ardından toparlanıyor! Oklar yukarıyı gösteriyor

KRONİK HASTALIĞI OLANLARA DEVLET DESTEĞİ

Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden Kronik hastalığı olan vatandaşlara da düzenli sosyal yardım fırsatı sunuyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar böyle bir rahatsızlığa sahip olmaları ve bu sebeple de çalışamamaları durumunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuru yapabiliyor. Aylık 5100 TL devlet desteği için hastalık durumunuzu belgeleyen sağlık raporuna sahip olmanız gerekiyor. Tüberküloz gibi rahatsızlığı olanlara verilen devlet yardımı her ay düzenli olarak hesaplara yatıyor.

emekliler-dikkat-2.jpg

KRONİK HASTALIĞI OLANLARA YARDIM ŞARTLARI

Devlet tarafından Kronik hastalığı olanlara sağlanan yardımlar için başvuru şartları da belli oldu. Öncelikle başvuru sahibinin devletin belirlediği kronik hastalıklardan birine sahip olması ve iş gücünü belli bir oranda kaybetmiş olması gerekiyor. Bu durumu sağlık raporu ile belgeleme şartı aranıyor. Buna ek olarak başvuru sahibinin yaşadığı hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden de az olması gerekiyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Aile Bakanlığı tarafından verilen boy ödemelere başvuru işlemleri e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından rahatlıkla yapılabiliyor. Başvuruyu değerlendirme süreci Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından gerçekleştiriliyor ve Yaklaşık 10 gün kadar sürüyor. Başvurusu onaylananlar ilk yardım tarihinden itibaren ödemesini alabiliyor.