Rusya'nın Ukrayna'yı işgali AB'nin genişleme politikasına yeni bir boyut kazandırdı.

Kiev ile Kişinev, Rus tanklarının Şubat 2022'de Ukrayna topraklarına girmesinden aylar sonra adaylık statüsü kazanmıştı.

Ancak katılım sürecinin, ülkelerin AB üyeliğine giden yolda bir sonraki aşamaya geçmeden önce bir dizi yargı ve ekonomik reformu yerine getirmeleri gerektiği için uzun yıllar alması bekleniyor.

Komisyon sözcüsünün cuma günü yaptığı açıklamaya göre Ukrayna, yolsuzluğun engellenmesi ve azınlık haklarının korunmasına ilişkin reformları tamamlarken Moldova ise yargı reformlarını tamamlama sürecinde.

EURO 2024te Alman polisine baltalı saldırı! Polis ateşle karşılık verdi EURO 2024te Alman polisine baltalı saldırı! Polis ateşle karşılık verdi

Diplomatik kaynaklar Macaristan hükümetinin Ukrayna'nın AB'ye katılmak için 'hazır olmadığı' gerekçesiyle bu adımı engellediğini söylüyor.

Görüşmelerin başlayabilmesi için üye devletlerin, Brüksel'in hem Kiev hem de Kişinev ile yürüteceği katılım müzakerelerine yön verecek ilke ve esasları belirleyen müzakere çerçevelerini oybirliğiyle onaylaması ve görüşmelerin başlayacağı forum olan hükümetler arası konferansın toplanmasını desteklemesi gerekiyor.

Komisyon sözcüsü "Artık karar üye devletlerin elinde" dedi.

Geçtiğimiz aralık ayında yürütme organı, her iki ülkeyle de üyelik müzakerelerinin, başlayabileceği önerisinde bulunmuştu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Transcarpathia sınır bölgesindeki Macar azınlığın haklarını gerekçe göstererek müzakerelerin başlatılması kararı sertçe eleştirmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskyy, Budapeşte'ye jest yapmak için azınlıkların haklarını güçlendirmeyi öncelik haline getirdi ve azınlık dillerinde eğitim verilmesine izin veren yasaları değiştirdi.

Macar hükümetinden bir sözcü geçen hafta Euronews'e yaptığı açıklamada müzakere çerçevesinin tamamlanmasına odaklandıklarını söylemişti.