Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, yüzde 1,05 değer kazanarak günü 5.438,38 puandan tamamladı.

Bankacılık endeksi yüzde 7,84 ve holding endeksi yüzde 2,39 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren yüzde 3,06 ile madencilik oldu.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Amerikan Senatosu'nda yaptığı açıklamalarda "şahin" tonun öne çıkmasıyla küresel pay piyasalarında dalgalı bir seyir izlendiğini söyledi.

ADP Araştırma Enstitüsü'nün ulusal istihdam raporuna göre, Amerika'da özel sektör istihdamı, şubat ayında 242 bin kişiyle piyasa beklentilerinin üzerinde artış yaşandı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Powell'ın açıklamaları ve özel sektör istihdamı verisiyle birlikte Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali yüzde 74 seviyesinde bulunurken, nihai faiz oranının yüzde 6'ya kadar çıkabileceğine yönelik fiyatlamalar güç kazandı.

1 liralık borç için tüm mala haciz kalktı 1 liralık borç için tüm mala haciz kalktı

Powell'ın bugün Temsilciler Meclisi'nde yapacağı açıklamalar, Fed'in Bej Kitap Raporu'nun piyasaların odağında bulunduğunu söyleyen analistler, piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini söyledi.

Analistler, yarın veri gündeminde yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında Japonya'da büyüme, Çin'de enflasyon ve Amerika'da haftalık işsizlik başvurularının öne çıkacağını dile getirerek, teknik açıdan Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 5.340 ve 5200 seviyesinin destek, 5.500 ve 5.600 puanın direnç konumunda bulunduğunu açıkladı.