Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Bordro, işverenin işçiye her ay yaptığı iş karşılığında ödediği ücreti, bütün vergi ve kesintileri ile gösteren ve işçinin çalıştığı süre boyunca düzenli periyotlar ile düzenlenen belgedir. Bordrolar, her ay işveren tarafından düzenlenmekte ve sigorta kesintileri, vergi kesintileri, avanslar, mesai saatleri, tutarları detaylı bir şekilde bulunmalıdır. Hem işveren hem çalışan tarafından resmi evrak niteliği taşıyan bir belge olduğundan ilgili kanunların şartlarına uygun olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir.

E-BORDRO NEDİR?

E-Bordro, normal bordro gibi, kişinin maaşını, işe giriş tarihini ve diğer bilgilerini içerdiği belge türüdür. Gerekli durumdaki kişiler, bordrolarını artık elektronik ortamdan bordrolarını alabilirler. Dilerseniz e-bordronuzu Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sayfasından gerekli bilgilerinizi oluşturduktan sonra alabilirsiniz. E-bordodaki bilgilerin tümü normal bordroda yer aldığından, daha kolay ve pratik olan e-bordroyu tercih ediliyor.

E-BORDRO İLE BORDRO AYNI MIDIR?

Kullanıcıların en çok merak ettikleri hususların başında bordroların eşdeğer olup olmadığıdır. E-bordro ile bordro aynı niteliktedir. Eğer sizden maaş bilgisi belgesi talep eden kurumlar, ıslak imza ve benzeri taleplerden bulunmazsa, e-bordro belgesini tüm bu alanlarda rahatça kullanabilirsiniz. Bir diğer anlamıyla e-bordro ile normal bordro arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar gelecek dönemlerde bordroların tamamen e-bordro olacağını ifade etmişlerdir.

KİMLER E-BORDRO ALABİLİR?

E-bordro diğer ismiyle elektronik bordrodan faydalanmak için kişinin devlet memuru olması gerekir. 657 sayılı kanuna bağlı bir memur olmanız halinde elektronik ortamdan, e-bordro belgenizi kolayca alabilirsiniz. 4C sigortalı çalışanlar ile sözleşmeli personeller şu anlık elektronik ortamdan e-bordro hizmetinden yararlanamamaktadırlar. Bunun yanında özel şirketlerde çalışan kişiler, özel şirketin e-bordro hizmeti bulunmuyorsa, firmanın muhasebe bölümüne başvurmaları gerekiyor. Dolayısıyla özel sektör çalışanları, e-bordro hizmetinden faydalanamazlar.

E-BORDRO NASIL ALINIR?

E-bordro alabilmek için yapılması gerekenler basittir. Bunun için internet kullanıcı olmanız yeterlidir. E-bordro almak için ilk yapmanız gereken, e-devlet sistemine giriş yapmaktır. E-devlet sistemine girdikten sonra kimlik ve şifre bilgilerinizle giriş yapmalısınız. E-devlet sistemine girdikten sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı bölümüne girmeniz veya aratmanız gerekiyor. Buraya girdikten hemen sonrasında, e-bordro seçeneğine tıklayarak hizmete erişim sağlayabilirsiniz. Burada hangi zaman dilimine ait e-bordro almak istiyorsanız girmeli ve oluştur butonuna tıklamalısınız. Oluşturduktan sonra ise ister elektronik ortamda kaydedebilir isterseniz yazdırarak işlemlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.