Türkiye'de bir Tosuncuk vakası daha yaşandı. “Cancri Jewellery” adlı mücevher firmasının, Türkiye genelinde 110 bin kişiyi dolandırıp kayıplara karıştığı iddia edildi. Firmanın şubelerinde haciz işlemi başlatıldı.

Yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan dolandırıcılık sisteminin son adresi bir mücevher firması Cancri Jewellery Şirketi oldu. 

İddialara göre yüksek kâr vaadine inanan binlerce kişinin parasını adeta buhar eden şirket hakkında, yapılan şikâyetler sonrası haciz işlemi başlatıldı. 

SAHİBİ UKRAYNALI

2021 yılında Türkiye'de açılan ve Ukraynalı Dmytro Pavlenko'nun sahibi olduğu ileri sürülen şirket, kısa sürede 110 bin üyeye ulaştı. 

Antalya, Trabzon, Yalova, İstanbul ve İzmit olmak üzere 5 ilde şube açan firma, yaklaşık 1.5 ay önce ödemeleri durdurdu. Şubeler ise art arda kapandı. 

Buca Belediyesi’nde en düşük maaş 11 bin 500 TL oldu Buca Belediyesi’nde en düşük maaş 11 bin 500 TL oldu

YÜKSEK FAİZ VAADİ

Kısa yoldan zengin olma hayali kuran binlerce vatandaş yeni bir saadet zinciri şebekesinin ağına düştü. ‘Cancri Jewellery’ şirketi,  vatandaşlara Türkiye Genelinde bulunan mağazalarında ve  https://cancrijewelry.net/  adlı internet  sitelerinde yüksek faiz vaadiyle para kazanmalarını olanak sağladığını iddia ediyor.

50 MİLYON EURO BUHAR OLDU

2021 yılında Türkiye’ de açılan SAPPHİRE STONE KUYUMCULUK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ nin (CANCRİ JEWELLERY) sahibinin Ukrayna’ lı DMYTRO PAVLENKO olduğu öğrenildi. 

Türkiye’ de Antalya, Trabzon, Yalova, İstanbul ve İzmit olmak üzere 5 şubesi bulunan firmanın mağdurları ise bekleyiş içinde. 

Yaklaşık 50 Milyon Euro buhar olduğu iddia edilen olayda,  mağdurlar bir araya gelerek Telegram gurubu kurmuş durumda. Binlerce kişi şirketten hiçbir yetkiliye ulaşamıyor.

HACİZ İŞLEMİ

Davalar nedeniyle, şirketin Kocaeli İzmit ilçesindeki şubesine haciz işlemi başlatıldı. Şirketin diğer illerde bulunan şubelerinde de haciz işlemi yapıldığı öğrenildi. 

2021 yılında şehrin merkezlerinde bulunan 5 yıldızlı otellerde toplantı gerçekleştiren firma, iddialara göre bu sayede vatandaşın güvenini kazandı. 

Daha sonra şubeler açarak güveni daha da sağlamlaştıran firma, yüksek kazanım garantisi ile para topladı. Ramazan Bayramı öncesinde ödemeler durduruldu, bayram arifesinde ise şubeler kapandı.