Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’de Joe Biden’a karşı kaybettiği başkanlık seçiminin sonucunu değiştirmeye çalışmasına ilişkin yürütülen soruşturmada iddianame açıklandı. Washington DC Bölge Mahkemesi’ne önceki gün sunulan ve özel savcı Jack Smith’in hazırladığı 45 sayfalık iddianamede Trump’a yönelik dört ayrı suçlama yöneltildi. Smith, iddianamede Trump’ı, ABD’yi dolandırmaya yönelik komplo, ABD vatandaşlarının haklarına karşı komplo, resmi soruşturmayı engellemeye yönelik girişim ve bir tanığa müdahale etmekle suçladı. Bu suçlamalar toplamda 50 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. İddianame genel olarak, 6 Ocak 2021’de Trump taraftarlarının Amerikan Kongresi’ni basması ve onunla ilişkili olaylara odaklanmasıyla dikkat çekti.

Lavrov'dan çarpıcı sözler: ABD ile doğrudan savaştayız! Rus çocuklar savaşa hazırlanıyor Lavrov'dan çarpıcı sözler: ABD ile doğrudan savaştayız! Rus çocuklar savaşa hazırlanıyor

KONGRE BASKINI

İddianameyi mahkemeye sunduktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Savcı Smith, 2021’deki Kongre Baskını’nın benzeri görülmemiş bir saldırı olduğunu belirterek arkasındaki motivasyonun, Trump’ın, başkanlık seçimi sonuçlarının toplanması, sayılması ve onaylanması sürecini hedef alan yalanlar olduğunu savundu. Smith, “masumiyet karinesi’ ilkesini hatırlatarak, iddianamenin adı üzerinde iddialardan oluştuğunu, kesin bir yargıda bulunmak için mahkemenin kararının beklenmesi gerektiğini kaydetti.