Posta.com.tr | Elon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink şirketi, uzun süredir insanların kullanabileceği beyin çipi üzerinde çalışıyor. Elon Musk, firmanın zihin kontrol için geliştirdiği çipin maymunlar üzerinde denendiğini göstermesinin ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

Neuralink'in geliştirdiği beyin çipleri, canlıların teknolojiyi düşünce gücüyle kontrol edip edemeyeceğini görmek için maymunların beyinlerine yerleştirildi. Testlerde kafasına çip takılan maymunun bilgisayar oyunu oynarken çekilen videosu dünyayı şaşkına uğrattı.

KAN DONDURAN İDDİALAR

Fakat deneylerle ilgili kan donduran iddialar ortaya atılıyor. Deneye katılan 23 maymunun 13'ünün öldüğünü, diğerlerinin çok acı çektiği ve hatta bir maymunun parmaklarını yemeye başladığı öne sürülüyor.

Diğer deneylerden alınan görüntüler ise maymunların başlarına elektrot yerleştirmek için kafalarına delik açıldığını gösteriyor.

Hayvan hakları örgütü PETA, şirketin sahibi Elon Musk'a deneyleri durdurması için çağrıda bulundu. PETA'nın Başkan Yardımcısı Kathy Guillermo "Musk'ı hayvanlar üzerindeki Frankenstein deneylerini yasaklamaya ve onun yerine kendi kafasına bir çip yerleştirmeye çağırıyoruz" dedi.

PETA'nın deneyleri durdurma çağrısına sağlık organizasyonu PCRM de katıldı. PCRM, Davis California Üniversitesi'ndeki araştırmacılarla ortak çalışma yürüterek maymunların istismara uğradığı iddiasıyla Neuralink'e karşı şikayette bulundu.

MAYMUNLAR KENDİLERİNE ZARAR VERMEYE BAŞLADI

Belgelere göre maymunlar kendilerinin yaralıyordu. Bir maymunun eksik bazı el ve ayak parmakları eksikti. Başka bir vakada, bir dişi makak maymununun beynine elektrotlar yerleştirildiği ve bunun da kusmasına ve nefesinin kesilmesine neden olduğu iddia edildi. Yapılan otopside maymunun beyin kanaması geçirdiği keşfedildi. Diğer korkunç yan etkiler arasında maymunların bayılması ve kanlı deri enfeksiyonları var.

Şubat ayında bildiri yayınlayan Neuralink, testlerinde önlem aldığını ancak birkaç maymuna ötenazi yapıldığını itiraf etti.