Ekonomik dalgalanmalar ve enflasyonun getirdiği zorluklar, vatandaşın alım gücünü etkilemeye devam ederken, bayram öncesinde kırmızı et fiyatlarına yapılan zam, dikkatleri üzerine çekti. 2024 yılına girilmesiyle birlikte sıkça gündeme gelen zamlar, vatandaşların kırmızı et tüketimini olumsuz yönde etkiliyor.

Art arda gelen zamlarla birlikte kırmızı et, birçok vatandaş için ulaşılması zor bir lezzet haline geldi. Özellikle, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında ekonomik sıkıntıların tekrar gündeme gelmesi, siyasi arenada da tartışmalara yol açtı.

KIRMIZI ETE REKOR ZAM

CHP'nin Tarım ve Orman Bakanlığı konularında görevli Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, kırmızı etle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Adem, hayvancılığın zor bir dönemden geçtiğini ve sürdürülebilirliğinin kalmadığını ifade ederek, vatandaşın alım gücünün azaldığını ve kırmızı ete ulaşımın giderek zorlaştığını dile getirdi.

Bayrama iki gün kala gelen ikinci zam, vatandaşları zor durumda bıraktı. "Bayram öncesi zam olmayacak" denilmesine rağmen, kırmızı ete yapılan bu zam, hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarının eleştirilmesine sebep oldu.

Öldüren yumruk davasında 'iyi hal' indirimi Öldüren yumruk davasında 'iyi hal' indirimi

Ulusal Et Konseyi'nin 4 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı rapora göre, İç Anadolu Bölgesi'nde dana ve kuzu eti fiyatlarına önemli bir zam yapıldığı belirtildi. Dana karkas eti kilo fiyatına 32,70 TL, kuzu karkas eti kilo fiyatına ise 11,40 TL zam gelirken, güncel et fiyatları şu şekilde güncellendi: Dana eti kesim fiyatı 324,04 TL'den 330,57 TL'ye, kuzu eti kesim fiyatı ise 400,41 TL'den 401,59 TL'ye yükseldi.