• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Bayanlar incir işleyecek

  01.07.2008 14:00
  Aydın Ticaret Borsası, Türkiye İş Kurumu Aydın İl Müdürlüğü ve Türk Kadınlar Birliği Aydın Şubesi’nin işbirliği ile hazırlanan ortak proje ile il merkezinde yaşayan incir işletmelerinde çalışan veya yeni çalışacak olan yaklaşık 2 bin kadına, çalı
  Bayanlar incir işleyecek
  Bayanlar incir işleyecek Bayanlar incir işleyecek Bayanlar incir işleyecek

  Aydın Ticaret Borsası, Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Aydın İl Müdürlüğü ve Türk Kadınlar Birliği Aydın Şubesi"nin işbirliği ile hazırlanan ortak proje ile il merkezinde yaşayan incir işletmelerinde çalışan veya yeni çalışacak olan yaklaşık 2 bin kadına, çalıştıkları iş koluyla ilgili mesleki bilgiler aktarılacak. Dünyanın en büyük incir üretici merkezi konumunda bulunan Aydın"da kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile hazırlanan bu projeyle, incir işletmelerindeki personelin eğitilmesi ve dünya pazarlarına daha kaliteli ürünlerin ihraç edilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 279 bin Euro maliyetli projenin giderleri Avrupa Birliği (AB) fonundan hibeli olarak karşılanırken; proje kapsamındaki eğitimler Germencik, Köşk, İncirliova ve Nazili ilçelerinde beş ayrı incir işletmesinde 6 ay boyunca devam edecek.
  Hazırlıkları tamamlanan proje hakkında bilgiler veren Aydın Ticaret Borsası Başkanı Aydın Ağababaoğlu, Aydın merkez ve ilçelerindeki incir işletmelerinde kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Üç kurumun işbirliği ile hazırlanan proje ile işletmelerin kalifiye eleman açığının giderilmesi ve daha kaliteli ürün paketlerinin hazırlanmasını amaçladıklarını belirten Ağababaoğlu, “AB hibe fonundan yararlanarak incir işletmelerinde çalışan ve yeni çalışmaya başlayacak 2 bin kadına afla toksin, hijyen ve ambalajlama gibi değişik branşlarda eğitim verilecek. Her sektörde olduğu gibi, incir sektöründe de ara eleman sıkıntısını üyelerimiz fazlasıyla yaşıyor. Yaklaşık 279 bin Euro"luk proje Eylül ayı gibi sonuçlanacak. Projemiz kabul gördüğü takdirde 2009 başında başlayacak, eğitim alan çalışanlar önümüzdeki incir sezonuna kadar yetiştirilecek. İlk etap da Germencik, Köşk, İncirliova ve Nazillide 5 işletmede başlayacak olan eğitimler için de firmalar belli taahhütlerde bulundu. İncir işletmeleri eğitimli alan ve alacak olan tüm çalışanlarına sigorta yapmayı taahhüt ettiler. Türk Kadınlar Birliği Aydın Şubesi"nin tespit edeceği kadınlar 6 ay sürecek olan eğitim sonunda branşlarına göre sertifikalarını alacak” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim