Banka promosyonları ile ilgili son dakika gelişmesi! Özel bankalardan açıklamalar art arda geldi, emekliler için yeni ücretler duyuruldu. Emekli promosyonunda tavan ödeme miktarı şu an için 10 bin TL seviyesine kadar çıktı. Promosyonlardan emekliler dışında aktif çalışma hayatında olanlar da yararlanıyor. Kamu çalışanlarının alacağı promosyon miktarı ise kuruma göre değişiyor. Şu ana kadar en yüksek miktarı açıklayan Anadolu Üniversitesi 41 bin 500 TL'lik promosyonu resmen duyurdu. Son açıklamaya göre ise promosyonların güncellenmesini gündemde olduğu ve bakanlıktan talimat verdiği ortaya çıktı. Peki yeni promosyon oranları ne kadar olacak? İşte emekli ve çalışanları çok yakından ilgilendiren promosyonlarla ilgili son dakika gelişmeleri...

Emekli promosyonlarındaki yarış kamu kurumlarına da sıçradı. Kurumlar art arda yeni promosyon miktarlarını açıklıyor. Seyhan Belediyesi çalışanlarının banka promosyon sözleşmelerini güncelledi. Promosyon tutarı kişi başı net 28 bin 100 TL oldu.

Seyhan Belediyesi, belediye bünyesinde görev yapan memur, sözleşmeli personel ve kadrolu işçilerin banka promosyon sözleşmelerini güncelledi. Bu çerçevede promosyon tutarı kişi başı net 28 bin 100 TL oldu.

Anadolu Üniversitesi'nde çalışan personeller için yapılan promosyon görüşmeleri sona erdi. Banka ile devam eden ‘Maaş Promosyon İhalesi'nin ardından 41 bin 500 TL ile Türkiye rekoru kırıldı.

Adalet Bakanlığı çalışanları da bu yıl yüksek miktarda promosyon ödemesi alacak. Bakanlık çalışanlarına 25 bin TL'lik ödeme yapılacak. Adalet Bakanlığı ile Vakıfbank arasındaki anlaşmaya göre personele eşit ve tek seferde 25.000 TL promosyon ödenecek. Hayırlı olsun" ifadelerine yer verildi.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklama şöyle; Adalet Bakanlığı merkez ve merkez dışı birimleri ile adalet teşkilatında görev yapan personelin maaş, ücret ve diğer ödemelerinin yapılacağı bankanın tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihalenin ilk oturumu 19.08.2022 tarihinde yapılmıştır.

İhalenin ilk oturumunda en yüksek teklif 20.100 TL olarak Vakıfbank tarafından verilmiştir. Diğer bankalar ise ihaleden çekilmiştir. Bakanlığımız temsilcileri ve Büro Memur Sen ile Koop İş Sen yetkililerinin katılımıyla 22.08.2022 tarihinde yapılan ihalenin son oturumunda Vakıfbank peşin ödenmek üzere 25.000 TL olarak teklifini revize etmiştir.

Bu teklif üzerine ihale bu rakam üzerinden sonuçlandırılmıştır. İhale sonucunda 3 yıllık promosyon bedeli olarak belirlenen 25.000 TL, 01.09.2022 - 01.10.2022 arasında tek seferde, peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın ilgili personellere ayrı ayrı ödenecektir.

Sürece katkılarından dolayı Büro Memur Sendikası ile Koop-İş Sendikalarına ve Vakıfbank Genel Müdürü başta olmak üzere banka temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Milletimize adalet hizmetlerini sunmak için faaliyetlerini özveriyle sürdüren her bir personelimize banka promosyon anlaşmasıyla ödenecek olan rekor miktarın hayırlı olmasını dileriz."

KAMU ÇALIŞANLARINDAN ENFLASYON FARKI TALEBİ

Memurların banka promosyonları için hazırlanan dosya eylül ayı başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Memur-Sen Başkanı Başkanı Ali Yalçın promosyonla ilgili talepleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aktardı.

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul “Sadece bana her gün 50-60 şikayet geliyor. Tüm yöneticilerimizde durum böyle. Biz de gereğini yapmak zorundayız. Konuyla ilgili dosyayı sayın Cumhurbaşkanına ilettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki gün Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı kabul etti. Hürriyet'te yer alan habere göre, görüşme sonrası Memur-Sen’den yapılan açıklamada sözleşmeliler, meslek kanunu gibi konuların yanı sıra banka promosyonlarının da gündemde olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Yalçın, kamu görevlilerine uygulanan Promosyon ödemelerinin artırılması konusunda merkezi bir düzenleme yapılması gerektiğini ve banka promosyon tutarlarının güncellenmesi talebini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktardı” denildi.

PROMOSYONLARIN GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR

Son olarak promosyonlarla ilgili açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma Bakanlığı ile Enerji Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini dile getirerek, şunları söyledi:

Burayla ilgili de anlatma imkanı bulduk. Promosyonların güncellenmesi gerekiyor. Sayın Bakanım talimat vereceğim dedi. Maden şehit aileleriyle ilgili Sayın Bakanımızın da Cumhurbaşkanımızın da sözü var. Şehit ailelerinin işbaşı yapmasıyla ilgili.

Onunla ilgili de bir çalışma var. Benim için de bu bölge için de en önemlisi 4 bin işçi emekli oldu. İşçi alınması gerekiyor. İyi günde de kötü günde de sizlerle birlikte olmaya gayret sarf ediyorum.

BAKANDAN PROMOSYON TALİMATI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TTK’ya işçi alımı için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bakan Dönmez, GMİS Genel Başkanı Hakan YEŞİL ile TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın banka promosyonlarının güncellenmesi ile ilgili talepleri kendisine ilettiklerini belirterek TTK Genel Müdürü Kazım EROĞLU’na banka promosyonunun güncellenmesi talimatını verdi.

Bakan Dönmez; “İşçinin lehine ne kadar kopartabiliyorsak çalışacağız. İşçimizin, çalışanımızın lehine ne kadar kopartabilirsek o kadar karlıyız diyoruz” dedi.

CİDDİ TALEP VAR

Öte yandan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul bu konudaki taleplerini Hürriyet’e anlattı. Daha önce bankalarla yapılan sözleşmelerdeki rakamların 2 bin 700 gibi çok düşük düzeyde kaldığını belirten Tombul, “Ama mesela yakınlarda Adalet Bakanlığı 3 yıllığına 25 bin lira üzerinden bir anlaşma yaptı.

Daha önceki rakamların ne kadar düşük kaldığı buradan da görülebilir” dedi. Banka promosyonlarının yenilenmesi için memurlardan ciddi bir talep geldiğini kaydeden Tombul şöyle devam etti: “Biz bu konuda taleplerimizi ilettik ve Cumhurbaşkanımıza bir dosya halinde sunduk. İstiyoruz ki geçmişteki anlaşmalarımızda kalan tutarlar için mahsuplaşma yapalım ve yeniden masaya oturalım. Adalet Bakanlığı’nın anlaşması bana kalırsa iyi bir başlangıç noktası olabilir

Hatta bir Üniversite 41 bin 500 lira üzerinden anlaştı. Memurlar süreci çok yakından takip ediyor. Artık iletişim çok hızlı. Yapılan anlaşmaları birbirlerine gönderiyorlar ve haklı olarak ‘Bu enflasyon ortamında neden biz bu düşük rakamlara tabiyiz?’ diyorlar. Biz de bu haklı sorunun takipçisiyiz.

Kesin olarak bu rakam olacak gibi bir dayatmamız yok, ama örneklere ve yaşanan enflasyona bağlı olarak bir güncelleme istiyoruz. Bu konuda yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz. Sürecin memurların taleplerini karşılaycak olumlu bir noktaya evrilebileceğini düşünüyoruz.”

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin başvuruları incelemeye aldı. Çalışanların önceki yıllarda banka ile imzalanan ve süresi devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, başta enflasyon olmak üzere ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için konu KDK'ye taşındı. Öte yandan emekli promosyonları gündemdeki yerini koruyor. Özel bankalar birbiri ardına yeni rakamları açıklıyor. Şu an en yüksek promosyon miktarı, ek ödemelerle birlikte 10 bin TL seviyesine kadar yükseldi.