Motorine 84 kuruş zam Motorine 84 kuruş zam
'Türkiye-Tayland Ekonomik ve Teknik İş birliği Karma Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı', Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tayland Krallığı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai'nin katılımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda gerçekleştirildi. Varank ve Pramudwinai, basına kapalı toplantının ardından iki ülke arasındaki iş birliğinin genişletilmesini amaçlayan mutabakat zaptını imzaladı ve ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakan Varank, Tayland'ın stratejik konumu, önemli doğal kaynakları, geniş iç pazarı ile Asya'daki en önemli aktörlerden biri konumunda olduğunu belirterek, "Ayrıca Tayland, 'Türkiye Yüzyılı'nın vizyon belgelerinden olan 'Uzak Ülkeler Strateji’mizde ilişkilerimizi artırmayı hedeflediğimiz 18 ülkeden bir tanesi. Dolayısıyla dost ülke Tayland'ı stratejik ortaklarımızdan birisi olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Türkiye ile Tayland arasındaki ticaret hacminde yaşanan artışa da dikkat çeken Varank, "Türkiye ile Tayland arasındaki ticaret hacmi önceki yıla göre yaklaşık yüzde 18 oranında artarak ilk kez 2,2 milyar dolar seviyesini aşmış durumunda. Ticaret hacmimizdeki bu artışı anlamlı buluyor ama yetersiz görüyoruz. Çünkü ülkelerimizin potansiyeli mevcut ticaretimizin çok daha üst seviyelerde olabileceğini bize gösteriyor. Bu vesileyle ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal ve akademik alanlardaki tüm faaliyetleri destekleyerek karşılıklı yatırım ekosistemini güçlendirmekte kararlıyız" dedi.