Şırnak’ta terör operasyonu: 22 gözaltı Şırnak’ta terör operasyonu: 22 gözaltı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Nurdağı'nda Belpınar ile Mesthüyük Köyleri ve Kahramanmaraş Türkoğlu Özbek Köyü Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni'nde konuştu. Bakan Kurum, “Biz gönül sevdamız olan Kahramanmaraş’ımızı da kahramanlar yurdu Gaziantep’imizi de Nurdağı’ndan Araban’a, İslahiye’den Şahinbey’e kadar her bir karışını seviyoruz. Biliyoruz ki sevdamız ne kadar büyükse, emin olun ki imtihanımız da o kadar büyük demektir. Kardeşlerim biz inanıyoruz, kararlıyız. Bu aziz şehri, depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizin emaneti Gaziantep’imizi ‘Türkiye Yüzyılı’nın lokomotifi yapacağız. İnanıyorum ki Gaziantep’imiz milletimizin gönlüne boş vaatlerle girenlerden yana değil, eser üretenlerden yana olacaktır.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Gaziantep Nurdağı’nda gerçekleşen Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni’nde konuştu, “Aziz şehirlerimizi ayağa kaldıracağız.” mesajı verdi. Bakan Kurum, “Biz gönül sevdamız olan Kahramanmaraş’ımızı da kahramanlar yurdu Gaziantep’imizi de Nurdağı’ndan Araban’a, İslahiye’den Şahinbey’e kadar her bir karışını seviyoruz. Biliyoruz ki sevdamız ne kadar büyükse, emin olun ki imtihanımız da o kadar büyük demektir. Kardeşlerim biz inanıyoruz, kararlıyız. Bu aziz şehri, depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizin emaneti Gaziantep’imizi ‘Türkiye Yüzyılı’nın lokomotifi yapacağız. İnanıyorum ki Gaziantep’imiz milletimizin gönlüne boş vaatlerle girenlerden yana değil, eser üretenlerden yana olacaktır.” dedi.

Bakan Kurum'un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Biz bugün buruk bir sevinç içindeyiz. Yaşadığımız depremlerin acısı içimizde. Ramazan Bayramı’nın tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum. Depremzede kardeşlerimize çifte bir sevinç yaşatmak için buradayız. Sarılamaz denen yaraları saracağız acı hatıraları birlikte sileceğiz. Bugün Gaziantep’imizde Kahramanmaraş’ımızda yeni yuvalarımızın anahtarını teslim ediyoruz.

'DEVLET MİLLET EL ELE VERDİK'

Biliyoruz ki sevdamız ne kadar büyükse imtihanımız da o kadar büyük demektir. Depremlerle sellerle karşılaştık, çok şeyler kaybettik ancak hiçbir zaman yılmadık. Devlet millet el ele verdik. Beraberliğimizden güç aldık. Asrın dayanışmasında birlikteyiz diyerek güç verdiniz. Sizlerle beraber yol yürüdük. Anahtarlarımızı bugün teslim etmeye başladık. 15 gün sonra sözleşmeleri yaptık. Toplamda 106 bin konutun sözleşmesini yaptık.

Bir yılda 319 bin konutumuzu teslim edecek şekilde toplamda 650 bin konut yaparak afet bölgemizi yeniden ayağa kaldıracağız.

Gaziantepli kardeşlerim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olacaktır. Sözlerimizi yerine getirene kadar sizlerin yanında olacağız. Bu söz güçlü Türkiye'nin sözü.

44 GÜNDE YAPIMI TAMAMLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AFAD koordinesinde ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Belpınar Mahallesi'nde 14 kalıcı konut hazırlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AFAD koordinasyonunda kalıcı afet konutlarının temelleri zemin etüt çalışmalarının tamamlanmasıyla mart ayı başında atıldı.

Köy tipi kalıcı afet konutları, TOKİ standartlarında zemin etütleri yapılarak kaya zemin üzerine, radye temel, betonarme olarak 44 günde tamamlandı.

6 Şubat 2023 depremlerinin ardından ilk teslim edilen kalıcı konutlar olma özelliğine sahip projede aynı zamanda deprem sonrası yapılan ilk köy camisi ve köy konağı da hizmete açılacak.