Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlar Toplantısı'ndan sonra Avrupa'da giderek yayılan Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP demek çöp, çukur, çamur demektir Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP demek çöp, çukur, çamur demektir
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Koca, "Halen de bizde görülmedi ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için 'maymun çiçeği' demeyelim" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlar Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Koca, Avrupa'da giderek yayılan Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü hakkında konuştu. Pandemi ve benzeri olabilecek bir durumun olmadığını belirten Koca, "Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Halen de bizde görülmedi; ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için 'maymun çiçeği' demeyelim." dedi.

Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

Bakan Koca, maymun çiçeği virüsüne ilişkin soru üzerine hastalığın temasla yayıldığını söyleyerek, "Yurt dışında nasıl gelişti? Temasla oldu, artı salgıyla geçiyor, damlacık enfeksiyonuyla geçmiyor. Dolayısıyla salgın, pandemi ve benzeri olabilecek durum söz konusu değil. Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Halen de bizde görülmedi; ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için 'maymun çiçeği' demeyelim. Medyada birtakım haberler yapılıyor, görseller paylaşılıyor sonra testlerini yapıyoruz, negatif çıkıyor. İnsanlarımızda 'Görüldü de bunu bir şekilde gizlediler mi, açıklamadılar mı, dünyada görülüyor da bizde niye görülmüyor' gibi bir kaygıya sebep oluyor. Yoğun temas olduğu durumlarda daha çok oluyor" diye konuştu.